Dün öğle saatlerinde Trabzon’a gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Arsin ilçesinde yapımı planlanan yatırım adası tanıtım törenine katıldı. Türkiye’nin son 13 yılda önemli bir sıçrama yaptığını belirten Işık,”Türkiye’nin artık dünyada ilkleri gerçekleştiren bir ülke konumuna geldiğini gören bazı çevreler bir yerden düğmeye bastılar ve o gün bugündür Türkiye maalesef enerjisini bazı gereksiz işlere harcamak durumunda kalıyor. Bu ülkede ne zaman bir milli hamle olsa, milli şahlanış olsa mutlaka birileri devreye giriyor ve bunu kırmak için elinden geleni yapıyor. Bunu yaparken hep sureti haktan görünmeye çalışıyor” dedi.
YERLİ OTOMOBİL TARTIŞMASINA TEPKİ
Yerli otomobil tartışmalarına da değinen Bakan Işık şöyle konuştu:
“Yerli otomobil tartışması var. İnanın tam bir turnusol görevi gördü. Bu ülke kendi otomobilini üretemez mi? Bu ülkenin birikimi bir otomobil yapmaya yetmez mi? Çok rahatlıkla yeter. Peki, bugüne kadar niye yapamadı? İşte o sureti haktan görünüp her milli olayı sabote etmeyi kendine görev bilen mihraklar yüzünden yapamadı. Türkiye ne zaman yapmak isterse birileri devreye giriyor ve maalesef devşirme basını da kullanarak bu projeleri engellemeye çalışıyor. Dün bir gazetede gördüm, yerli otomobil gereksizmiş. Bu kafayla giderseniz daha çok uzun yıllar yerli otomobil hasreti çekilir. Bizim de dünya yollarında bir otomobilimiz olsa. Amerika’ya gittiğimizde otomobilimizi görsek, gururlansak. Türkiye’de kendi aracımıza binsek. Dünyanın her yerinde bizim aracımız satılsa. Ülkenin her insanı bundan hem iftihar etse hem de orada ortaya çıkan katma değerden, üretimden pay alsa kötü mü olur? Biz bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Bu yerli otomobili çalışmasını kimsenin bozmasına izin vermeyeceğiz. En büyük desteğimiz halkımızdır.”
Kaynak: DHA

 

Kimler Neler Demiş?

76 Yorum "“Bu kafayla daha çok yerli otomobil hasreti çekilir”"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
efendim
Üye

Puhahahah. Tarlada saban sürmesi gereken kişiler ‘geliştirdikleri’ arabayı beğenmeyince, arabanın çalıntı olduğu ortaya çıkınca bize bozuk atıyor.

hknzky
Üye
Kim nereden neyi çalıyor anlamadım ben.O kadar çok örnek var ki bu konuda dışarıda yani göz göre göre de ilk kez böyle birşeyle karşılaşıyoruz tribine gerek yok Biz şimdi örnek veriyorum Nokia yı satın alsak ismini Hüseyin koyup satsak çalmış mı oluyoruz? Yurt içinde üretilen ve sahibi yurttaş olan ürün yerli olmuyor mu? Mühendislerimize gelirsek hangi mühendisimizin otomobil tasarlama üzerine tecrübesi var peki yok ama yapsın kardeşim diyelim karşılaşıcağımız sorunları hiç mi düşünmüyorsunuz peki bu sefer daha cok para ve vakit kaybı olmayacak mı. Hükümet i düşünmeyin bugun A partisi var yarın B partisi olucak yapılan icraate desket olmak lazım… Read more »
nerobi
Üye

seabiscuitxx/seabiscuitxx/seabiscuitxx

kaç para maaş alıyorsun?1 hafta önce yattı demi maaşlar?kapağı devlete atmışsın imrendim.

mahir
Üye

eski hükümetleri yaşları tutmadığı için görmeyen arkadaşlar burada hükümet şöyle hükümet böyle diye ahkam kesiyorlar. neymiş efendim yalan söylüyormuş da baştan söyleseymiş de geçin efendim bunları bu vatanın evladı olan bu projeye destek verir bırakın ideolojilerinizi bir kenara hakkaniyetli düşünün

sabriakdeniz
Üye

Tabiki de yerli otomobil hasreti çekeceğiz daha çok. Çünkü yaptığınız yerli değil!