Astra OPC’nin Fransız bir tasarımcı tarafından renderlanmış hali internete düştü. 2017’de piyasaya çıkacak olan Astra OPC’nin piyasaya çıkmasına daha çok varken oldukça etkileyici gözüken çizim hayranların sabırsızlığını artırıyor.

Sabırsız bekleyiş devam ede dursun Astra OPC hakkında bilgiler gelmeye devam ediyor. Günümüzde otomobillerin neredeyse tamamını etkisine alan downsizing trendine ayak uyduran Astra OPC 2017 itibari ile 1.6 turbo motoru ile yollarda olacak. Şu ana kadar çok ilginç gelmeyen bu bilgi diğer hothatch’lere baktığımızda kafalarda soru işaretleri uyandırıyor. Hızlı hacthbacklerinde bu denemeye giden firmalar geçmişte göze hoş ama gaza basınca boş otomobilleri ile baş başa kalmışlardı.

Diğer firmaların son dönemde piyasaya sürdükleri modellere bakacak olursak bunu rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Örnek olarak Volkswagen 1.4 twin-charger’dan vazgeçip 1.8’e, Mini Cooper s ve John Cooper Works için BMW’nin 2.0 turbosuna, geçiş yaptı. Diğer rakiplerinden Type-R’ın 300 hp ve 2016’da Golf R’ın 400 hp’lik versiyonunun çıkabileceğini göz önüne alırsak, Opel her ne kadar 1.6 litrelik ufak motorundan bu hacim için oldukça etkileyici olacak 270-290 hp aralığında bir güç elde etse bile diğer rakiplerinin yanında sönük kalacak.

Bakalım Opel yeni Astra şasisinin ve ufak motorunun getireceği hafiflik avantajına güvenmekte haklı çıkıp kağıt üstünde sönük kalsa da rakiplerini yakalayabilecek mi? Yoksa sığdıramadıkları 2.0 litrelik ünite yüzünden pişman olup geri sıralarda mı oturacak?

Kimler Neler Demiş?

15 Yorum "Çok güzel duruyor ama…"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
TheOpc
Ziyaretçi
Opel Şubat ayından itibaren 1.6 Litre hacmine sahip CDTI(Dizel) Astra K kasayı Türkiyeye getiriyor aslında var dediğiniz bu araç Çift Turbo destekli(BiTurbo) ve yaklaşık olarak 200 Beygir güç üretiyor. Eski 2.0 Litre hacmine sahip Benzinli 240 Beygir OPC göz önüne alındığında 1.6 Dizel bile size bir OPC deneyimi sunarken kalkmış 1.6 sönük kalır mı diye soru bence yerinde bir soru değil Opel bu güne kadar motor konusunda Hiç boş geçmedi 1.0 Litre 3 silindirli yeni Corsa dahi 110+ Üstünde bir güç üretebiliyorken 1.6 Benzinli OPC araca muhtemelen BiTurbo olarak piyasaya sürülecek buda demek oluyor ki 1.6 Motorda 300+ Beygire sahip… Read more »
Nurettin GÜN
Ziyaretçi

2017 opel astra sedan ve heçbek lere renault un 1.5,110 beygirlik dizel motorunu koyarsalar çok güzel uyar,ve bunun yanında da yine 1.5,110 beygirlik benzinli bir motor seçenekleride olursa çok iyi olur,opel astra ortasınıfın arabasıdır,radyatörleride alamunyum dan olacak ki hararet sorunuda olmıyacak.

TheOpc
Ziyaretçi

1.5 Litre hacme sahip benzinli yeni motorlar piyasaya sürülecektir zaten ama renault motorlu değil tabi 😀

bakan45
Üye

TSonuç olarak düşük hacim yüksek beygir tek başına yeterli olmuyor.Örneğin eski 1.9tdi caddelerin güç ve tork eğrilerini volkswagen 1.6tdi ile ayni gücü ve torku elde ettik demesiyle olmuyor.Teorikteki verilerle pratiktekiler birbirini desteklemiyor.Bir diğer örnek de eski 2.5tdi 5silindir t4 ler yeni nesiller 4 silindir kağıt üstünde daha performanslı görünüyor ama 4 silindir ve 2litre hacim eski 5 silindirin tadını vermiyor.

hatatahatch
Üye

Hayalimdeki arabaydı. Ama And’ın kullandığı 2.0 litrelik versiyonu. Bu değil.

jeocem
Üye

Bu tasarım patlar, bir kere Astra OPC her zaman tek kapılı olmuştur. Bu 4 kapılı Astra OPC’ milletin standart alıp da bir tampon bir marşpiyelle OPC yapmaya çalıştığı standart astralar gibi durmuş.