Credit Suisse’in tahminlerine göre, EA189 dizel motorlardaki yazılım skandalı Volkswagen Grubu’na 78 milyar Euro’ya kadar mal olabilir. Bu miktar en kötü ihtimal olsa da yaşanması halinde şimdilik bu skandalın sonucu için 6.5 milyar Euro bütçe ayırmış olan Alman otomotiv devine büyük bir darbe vuracağı kesin. Skandalın sonucu olarak 1.2 TDI, 1.6 TDI ve 2.0 TDI motorlu neredeyse 11 milyon aracın geri çağırılması gündemde ve Volkswagen Grubu bu 6.5 milyar Euro ile hem geri çağırmaların hem de sonrasında ödenecek cezaların altından kalkmayı bekliyor. Bu bütçenin yetersiz gelmesi halinde ise şirketin daha fazla kaynağa erişim sağlayamama ihtimali çok düşük

Gerçekçi olarak düşünüldüğünde ise problem çok daha büyük çünkü pek çok ülkede satılmayı bekleyen Euro 5 otomobiller şu anda bayilerde satışları yasaklanmış şekilde yatıyor. Ayrıca Volkswagen maddi anlamda bu skandaldan kurtulsa da Volkswagen ve grubun diğer markalarının imajına aldığı darbe büyük ve uzun vadede VAG grubu satışlarını etkileyecek gibi gözüküyor.

Credit Suisse’in en iyi ihtimale göre yaptığı tahmin ise 23 milyar Euro ile Volkswagen’in ayırdığı bütçeden yaklaşık 3.5 kat daha fazla. Eğer en kötü ihtimal yaşanırsa, 78 milyar Euro VAG’ın geçtiğimiz yıl elde ettiği net karın yaklaşık 7 katına denk geliyor.

16
Kimler Neler Demiş?

avatar
11
5
0
 
14
e34m5mcfly64umutkuzeynogayjeocem
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
e34m5
Üye
e34m5

bu variable valve timing olayı yıllardır bu işi yapmıyormu zaten,bu iş bütün turbolu arabalara sıçrayacaktır.Sonuçta yakın teknolojiye sahip 2 farklı dizel motor, bmw deki 2 litre dizel mesela 2.0 TDI dan daha temiz olmasını neye borçlu.Motordan çıkan gazı reaksiyona vs. sokup daha az zararsız bişeye dönüştürme dışında ne yapabilir

mcfly64
Üye
mcfly64

VW niye indirim yapsın ki? Yapmasına gerek yok zaten 9 milyon aracı geri çağıracaklarını açıkladı.Sonuç: araçları ufak bir yazılım ya da ad blue benzeri bir şeyle kurtaracak sonrası: büyük bir zararla yatırımlarına ara verecek cezasını borcunu ödeyecek ardından düşünülenin tam tersi audi ile birlikte premium seviyede araçlar yaparak daha güçlü şekilde geri dönecek Türkiye’de de her zamankinden daha çok satar hiç merak etmeyin.

umutkuzey
Üye
umutkuzey

Manuel ile otomatik farkını 15 bin liraya sattılar. Yıllarca milleti marka algısı yüzünden soydular. Şimdi görelim bakalım marka algısını.

nogay
Üye
nogay

vag ın basına yılmaz vural gelsin

talipagdasann
Üye
talipagdasann

Euro5 ‘e sahip otomobillerin fiyatlarını 20 bin tl düşürseler, araba satın almak isteyen insanların ” çoğu ” alır bu araçları. Burada vw ye diss atanlar da dahil diye düşünüyorum.

jeocem
Üye
jeocem

Ben wv e bu konuda diss atan birisi olarak, Golf 7 yi bugün test ettim. Hatta adamla konuştum uzun uzun, bu skandaldan ötürü bir 10 bin tl indirim vs olursa hemen alırız diye 🙂 Adam asla olmaz, yazılımı kaldırırlar fln dedi. Baktım çok anlamıyor üstüne gitmedim ama 20 bin tl düşürsünler fiyatı, ne yapar eder alırım, araba çok güzeldi 🙂