Volkswagen’in yaptığı emisyon hilesinden bütün dünyada toplam 11 milyon aracın etkilendiği biliniyor. Bu araçların kaçının Türkiye pazarında satıldığı şuana kadar belli olmazken, konu hakkında doğrudan bir bakanın ağzından resmi bir açıklama geldi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık katıldığı bir canlı yayında söz konusu EA189 dizel motorlu araçlardan Türkiye’de tam olarak 323.977 adet satıldığını açıkladı fakat hangi marka ve modelden kaçar adet satıldığı ile ilgili bir bilgi paylaşmadı. Konu ile ilgili taraflarla mutabakat sağlandığını açıklayan Işık, bu araçların Almanya ile eşdeğer olarak Ocak 2016’da gönüllü olarak geri çağrılarak teknik güncellemelerden geçirileceğini belirtti.

Bakan ayrıca Türkiye’de emisyon hilesinden dolayı bir para cezası verilip verilmeyeceği ile ilgili soruya ise Türkiye’de emisyon değerlerinden kaynaklı bir vergilendirme sistemi olmadığını ve bu yüzden bir para cezası kesilmesinin mümkün olamayacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Milliyet

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum "Emisyon skandalından Türkiye’de kaç araç etkilendi?"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Turabi Affan
Üye

Doğuş oto, etkilenen araç yok dememiş miydi geçtiğimiz günlerde?

Zyklon
Üye

hemen gıdıp bır vw alıyım:))))

mehmettkantaci
Üye

323.977 adet araç var çok yüksek bir rakam ama neyin ne olduğu belli değil arkadaş. Olay anı gerçekleşiyor kimsenin bi bildiği yok gavurlar bas bas bağırıyor ama 🙁

Özgür Güneş
Üye

Bakanımız çok üzgün VW’e ceza kesemediği için 😀