Hacettepe Üniversitesi tarafından geliştirilen elektrikli otomobil prototipi EVT S1 görüntülendi.

Hacettepe Üniversitesi Teknokent’te üniversite bünyesindeki mühendisler ve öğretim üyeleri tarafından yapılan EVT S1, 3 yıllık bir çalışmanın ürünü. Şasisinin yüksek dayanımlı alüminyum malzemeden imal edildiği aracın kaporta kısmı ise hafifliğinden ötürü fiber ve polimer malzemeden üretilmiş. 100 kilometrede yaklaşık 4 liralık elektrik tüketimi yapan araç, proje seri üretime geçerse Ankara-İstanbul seyahati 18 liraya mümkün kılacak.

0’dan 100’e 7.5 saniyede ulaşabilen EVT S1, 141 beygir motor gücüne ve 180 kilometrelik maksimum sürat değerine sahip. Hızlı dolumda 30 dakikada, normal dolumda ise 10 saatte bataryasının tamamını doldurabilen araç 35 kWh batarya kapasitesiyle yaklaşık 300 kilometre yol alabiliyor.

EVT S1, seri üretim onay belgesi alabilirse yollara çıkmaya hazır hale gelecek. İlk etapta 1000 adetlik bir üretim kapasitesi planlanan EVT S1’in 50.000$ civarında bir fiyata piyasaya sunulması düşünülüyor.

Kaynak: autowritetr

Kimler Neler Demiş?

21 Yorum "Hacettepe’den yerli elektrikli otomobil: EVT S1"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
ayna
Ziyaretçi

Çok güzel bir şekilde anlatmışsınız teşekkür ederim. Arabayi begendim.

ao33
Üye

http://www.chroma-group.com/page/9/subwebsiteintroduction/

SVT bir cin markasi, logosu da ayni renkler de ayni… Anlamiyorum neresi milli ?

Sodalayn
Ziyaretçi

Hangi logo hangi renkler hangi araba ? Attiginiz linke baktim oyle bir arac yok ?

Özgür Güneş
Üye

Ankara Batıpark-Opis in garajında 6-7 çeşit yerli üretim elektrikli araba var, bunlar neden değerlendirilmiyor anlamıyorum(patenti onaylanmış,devlet tarafından destekli),markasını şu an hatırlamıyorum ama web sayfası vardı, bu arada aracı Türk ailelerinin ulaşabileceği fiyat seviyesine ve kullanım hacmine uydururlarsa gerçekten tercih edileceğine inanıyorum, en azından uygun fiyattan satışa sunarlarsa ben alırım.

Kaganglc
Üye

Elektrikli Subaru Brz gibi bişey bu şasi dinamikleri iyi ve en azından %50 türk üretimiyse ilk hedefin üzerinde satabilir

Kaganglc
Üye

Şimdi Subaru brz ne alaka diyeceksiniz kabin hacmi ve yere yakınlığını benzettim 😀

ibougur
Üye

İçi baya sportif güzel olmuş ama dışı birçok arabayı birleştirmişler gibi dış tasarıma çalışmaları lazım. Fiyata laf diyorsunuz da arkadaşlar 1000 adet üretilecek bir araç için çok uygun o kadar ar-gesi var bu araçın.