Hacettepe’den yerli elektrikli otomobil: EVT S1

İstanbul-Ankara arası sadece 18 TL.

20
6907

Hacettepe Üniversitesi tarafından geliştirilen elektrikli otomobil prototipi EVT S1 görüntülendi.

Hacettepe Üniversitesi Teknokent’te üniversite bünyesindeki mühendisler ve öğretim üyeleri tarafından yapılan EVT S1, 3 yıllık bir çalışmanın ürünü. Şasisinin yüksek dayanımlı alüminyum malzemeden imal edildiği aracın kaporta kısmı ise hafifliğinden ötürü fiber ve polimer malzemeden üretilmiş. 100 kilometrede yaklaşık 4 liralık elektrik tüketimi yapan araç, proje seri üretime geçerse Ankara-İstanbul seyahati 18 liraya mümkün kılacak.

0’dan 100’e 7.5 saniyede ulaşabilen EVT S1, 141 beygir motor gücüne ve 180 kilometrelik maksimum sürat değerine sahip. Hızlı dolumda 30 dakikada, normal dolumda ise 10 saatte bataryasının tamamını doldurabilen araç 35 kWh batarya kapasitesiyle yaklaşık 300 kilometre yol alabiliyor.

EVT S1, seri üretim onay belgesi alabilirse yollara çıkmaya hazır hale gelecek. İlk etapta 1000 adetlik bir üretim kapasitesi planlanan EVT S1’in 50.000$ civarında bir fiyata piyasaya sunulması düşünülüyor.

Kaynak: autowritetr

Yorum Yaz

20 Yorum "Hacettepe’den yerli elektrikli otomobil: EVT S1"

Bana bildir

Buna göre sırala:   en yeni | en eski | en iyi
ao33
Üye
ao33
1 yıl 1 ay önce

http://www.chroma-group.com/page/9/subwebsiteintroduction/

SVT bir cin markasi, logosu da ayni renkler de ayni… Anlamiyorum neresi milli ?

Sodalayn
Üye
Sodalayn
10 ay 1 saat önce

Hangi logo hangi renkler hangi araba ? Attiginiz linke baktim oyle bir arac yok ?

Özgür Güneş
Üye
1 yıl 1 ay önce

Ankara Batıpark-Opis in garajında 6-7 çeşit yerli üretim elektrikli araba var, bunlar neden değerlendirilmiyor anlamıyorum(patenti onaylanmış,devlet tarafından destekli),markasını şu an hatırlamıyorum ama web sayfası vardı, bu arada aracı Türk ailelerinin ulaşabileceği fiyat seviyesine ve kullanım hacmine uydururlarsa gerçekten tercih edileceğine inanıyorum, en azından uygun fiyattan satışa sunarlarsa ben alırım.

Kağan
Üye
Kağan
1 yıl 1 ay önce

Elektrikli Subaru Brz gibi bişey bu şasi dinamikleri iyi ve en azından %50 türk üretimiyse ilk hedefin üzerinde satabilir

Kağan
Üye
Kağan
1 yıl 1 ay önce

Şimdi Subaru brz ne alaka diyeceksiniz kabin hacmi ve yere yakınlığını benzettim 😀

İbrahim Uğur
Üye
1 yıl 1 ay önce

İçi baya sportif güzel olmuş ama dışı birçok arabayı birleştirmişler gibi dış tasarıma çalışmaları lazım. Fiyata laf diyorsunuz da arkadaşlar 1000 adet üretilecek bir araç için çok uygun o kadar ar-gesi var bu araçın.

TIRI
Üye
1 yıl 1 ay önce
50.000 dolar aslına bakarsanız bir bmw 320ED parası yani biz göre çok ancak bir doktor muhendis alabilir bunu.. bu formda üretilip de 50bin dolara alacağınız başka araba yok hele ki elektrikli hiç yok ! yani 320ye bakıp bmw olduğu için owwww çok pahalı bu etmez o kadar demeyenler buna da dememeli bence tabi ki pahalı ancak bugun alacağınız bir 1996 lotus esprit bundan daha pahalı bir lotus elise (birbirine yapı olarak yakın olduğu için söylüyorum) bundan 100-150bin daha pahalı 🙂 60bin tl verip orta sınıf bir araç alabiliyoruz bu en azından daha sportif bir araç.. bence verilen emek arge’ye göre… Read more »
wpDiscuz