Japon otomotiv devi Honda, hidrojen yakıtlı otomobili Clarity Fuel-Cell’i Tokyo Motor Show’da tanıttı. Toyota Mirai’nin rakibi olan Clarity Fuel-Cell, iddialı verileriyle dikkat çekiyor.

Üretimi geçtiğimiz yıl sonlandırılan yakıt hücreli FCX Clarity’nin yerine geçecek olan Clarity Fuel-Cell, selefinden %33 daha küçük fakat %60 oranında iyileştirilmiş yakıt hücresi grubuna sahip. Yaklaşık 700 kilometre menzile sahip aracın yüksek basınçlı hidrojen deposu ise sadece 3 dakikada tamamen dolabiliyor. Honda, geliştirilme aşamasında olduğu için Clarity Fuel-Cell’in motoru hakkında herhangi bir bilgi paylaşmamış. Fakat Honda mühendisleri aracın performansının kompakt bir V6 motora eşdeğer olduğunu ifade ediyorlar.

Honda gelecekte yakıt hücreli araçların yaygınlaşacağını düşündüğü için önümüzdeki yıllarda pek çok güzergaha akıllı hidrojen istasyonları kuracak. Clarity Fuel-Cell’in Japonya’da satışa sunulacağı Mart 2016’ya kadar bu istasyonları Japonya’da faaliyete geçireceklerini belirten yetkililer, aracın ilk etapta denenmesi için yerel yönetimler ve kurumsal müşterilere satılacağını ifade ediyorlar. Sonrasında bireysel müşterilere kiralama ağırlıklı bir satış organizasyonuyla satılacak olan Clarity Fuel-Cell’in satış fiyatı ise 63.610$ olarak belirlenmiş.

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
4
1
0
 
5
a_tektasozcengeljayhawkunspokenibougur
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
a_tektas
Üye
a_tektas

gelecek hidrojende

ozcengel
Üye
ozcengel

Bu Toyota Mirai’den cok daha guzel !

unspoken
Üye
unspoken

tasarım tesla model s’in kötü kopyası olmuş

jayhawk
Üye
jayhawk

bir tane benzer yanını söleyebilir misin ?

ibougur
Üye

Ortadaki ekran yapıştırma ipad gibi olmuş ama keşke alabilsek böyle bir araç