Geçtiğimiz ay yapılan tanıtımının sonrasında Toyota, yeni geliştirilen TNGA platformunda üretilecek Prius’un tüm teknik detaylarını yayınladı.

Otomobil gücünü aynı 4 silindirli 1.8 litrelik VVT-i benzinli üniteden alırken, yapılan kapsamlı revizyon sonrası dizel motorlarla yaklaşık aynı seviyede bir termal verimlilikle çalışabiliyor. İlk çalıştırmada motorda dolaşan soğutma sıvısı hacmini düşüren çift soğutma sistemi ve düşük vizkoziteli yağ kullanımı bu verimliliği arttıran unsurlardan.

2016-toyota-prius-22

4 silindirli DOHC motorun ürettiği değerler 5200 rpm’de 97 HP ve 3600 rpm’de 142 Nm olarak belirtilmiş. 73 HP üreten elektrik motoru ise yeniden tasarlanarak mekanik kayıpları %20 azaltmış durumda. Elektrik motorlarını besleyen bataryalar ise yeni NiMH üniteler olacak ve önceki jenerasyondan farklı olarak bagajda değil arka koltukların altında olacak. Bu sayede önceki Prius’lardakinin aksine bagaj kapasitesi etkilenmeyecek. Akünün de bagajdan motor bölmesine alınmasıyla bagaj hacmi 502 litreye yükselmiş.

Toyota, yeni Prius’u 28 Ekim’den itibaren Tokyo Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkaracak.

Kimler Neler Demiş?

7 Yorum "Prius’dan yeni detaylar"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Northshield
Üye

Tipsizlik abidesi.

İstanbullu
Üye

Ben bunun güncel versiyonun inceledim, Nasıl desem içi felan Accent ERA dan hallice kalitede. ZAten amerikalılan taksi diye binip gittikleri bir otomobil. Fakat ülkemizde ateş gibi pahalı. Plastik kırılcak gibi. Dokunma hissi kötüydü.
Araba nın bu hali eyri büyrü yamuk bişiy olmuş. En güzel prius ikinci nesil prius bence.

ozcengel
Üye

Bu arabayı canlı görmeyi çok istiyorum çünku burdan bakınca çok kötü !

____TIRI
Üye

bence bu arka tasarımın tek sebebi rüzgar …
tmm ayrodinamik olacaksın ama b.kunu da çıkartmamak gerek
çok çirkin arkası hem de göreceli değil görecesiz çirkin 😀

ReNeReNe
Üye

Kısa süre sonra Hyundai de prius’a rakip model çıkaracak , sanırım bu çirkin makineye katlanmaya gerek kalmayacak 🙂