İsveç’te kurulan ve otomobil bölümünü GM’ye sattıktan sonra sadece havacılık ve hava kuvvetleri alanında faaliyet gösteren SAAB AB, yerli otomobil projesinde SAAB 9-3’ün fikri mülkiyet haklarını satın alan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na ve Çinli NEVS firmasına çok sert bir cevap verdi. Yerli otomobil projesinde SAAB adının telaffuz edilmesinden çok rahatsız olduklarını belirten şirket yetkilisi, bakandan bir açıklama beklediklerini söyledi.

Hürriyet gazetesinin röportajda bulunduğu SAAB AB basın sözcüsü Sebastian Carlsson, NEVS firmasının SAAB markası ile bir alakası olmadığını söyledi. Türk yetkililerin anlaşmayı NEVS ile yaptıklarının altını çizen Carlsson, artık otomobil üretmeyen bir markanın bu projede zikredilmesinin çok anlamsız olduğunu ve Fikri Işık’a SAAB adının neden kullanıldığının sorulması gerektiği cevabını verdi. Aksi takdirde Türkiye hakkında markanın imajını zedeleyecek demeçlerde bulunmaktan dolayı yasal süreç başlatabileceklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan SAAB markasını İsveçli SAAB AB’den satın alan ve 2011’de tesislerin satışı konusunda NEVS ile anlaşan General Motors’un sözcüsü Jim Cain de konuyla ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada GM’nin 4 yıl önce SAAB markasının sadece İsveç’teki otomobil üretim tesislerini ve 9-3 modelinin haklarını Çinli NEVS şirketine sattığı ve SAAB markasının İsveçli SAAB AB’ye ait olduğu belirtildi.

Hatırlanacağı üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, SAAB’ın geçmişten gelen bilgi ve teknolojisinden faydalanmak istediklerini beyan etmişti. Çinli NEVS grubu ise SAAB isminin kullanımıyla ilgili markanın asıl sahibi olan SAAB AB ile görüşmelerin sürdüğünü açıklamıştı.

 

Kaynak: Hürriyet

Kimler Neler Demiş?

24 Yorum "SAAB AB’den yerli oto hakkında sert açıklama"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
hknzky
Üye

Haber söylenildiği gibi yalan çıktı. Haber girişi yapan arkadaşlar biraz daha dikkat etmeli sanırım.

efendim
Üye

Puhahahhahah. Onların otomobil üreticisi bizim teknoloji bakanımıza denk olmuş. Köyünüze dönün….. kaldıysa tabi.

mehmet1964
Ziyaretçi

Batuhan Karalar kerdeşim haberin yalan olduğuna dair SAAB ve Fikri Işık ortak açıklama yaptı ve Hürriyet’te özür diledi. Bu haberi yayından kaldırmalı yada yanlış olduğunu belirtmelisiniz. Aksi Otopark.com ailesi ve biz takipçilere yakışmaz. Haberlerin doğruluğunu kontrol etmek ve yaptığınız haberleri de takip etmek bir editörün görevidir diye düşünüyorum.
Haberin gerçek dışı olduğuna dair link veriyorum;
http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2015/10/24/yalan-makinasi-hurriyet

seabiscuitxx
Ziyaretçi

Buradaki yazar arkadaşlar yalana boğulmuş Hürriyetin haberlerini dakika geçmeden yayınlıyorlar. Doğru mu yalan mı umurlarında değil. Sitedeki sazanlarda hemen atlayıp ağzına geleni söylemekten ne utanıyorlar ne sıkılıyorlar. Otopark.com dan insanlar soğumaya başladı.

mgdedeoglu
Üye

“Ancak Hürriyet’in bu yalanı fazla uzun sürmedi. Saab’ın sözcüsü Sebastian Carlsson twitter üzerinden bu haberi yalanladı” diyor haberde. Adamın son twitlerinde böyle bir yalanlamaya rastlamadım. https://twitter.com/sebcarlsson

Bebebiskuvisi
Üye

İnternet’te ne Hürriyet’ten bir özür, ne de Saab’dan haberin yalan olduğuna dair bir haber var. Onların kaynaklarını gösterebilir misin rica etsem? Sabah ne zaman yalan haber yazmaktan çekinmiş ki şimdi çekinsin…

ilhans
Üye

SAAB çok büyük bir firma. Sadece otomobil kısmını GM e satmış idi. Hatta BLS ve 9-3 bu nedenle aynı platforma sahiptir. GM daha sonra saab automobile i Hollandalı bir şirkete sattı. Ordan da Nevs firmasına geçti. Nevs in batarya fabrikası da var. Yeni 9-3 prototipleri üretti. Elektriklisini de yapıcam dedi. Hatta logoyu bile değiştirdi. Ancak, sene 2014 Saab ismini kullanmaktan men edildi. Burasını anlayamadım. Ancak görünen o ki, Nevs de zor durumda. Bizim için de aynen geçerki olduğu gibi, platform Saab olsa da yeni marka yaratmak piyasada tutturmak zor işler.

glasius
Üye

yeni markayı bırak bu piyasa şartlarında batmış eski markaları bile yeniden tutundurmak çok zor.

akinayk
Üye

Hürriyet v.b SAAB adını zikredene kadar bakanın açıklamalarında marka adı geçmedi ki. Mecbur kalınca ayrıntılara girildi. Önce çakma de ondan sonra da saab ile ropörtaj yap. Dertlerini bilen biliyor.