Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Kaliforniya’daki Freemont fabrikasında yaptığı organizasyonla markanın yeni SUV’u Model X’in tanıtımını gerçekleştirdi.

Dünyada üretilen tamamı elektrikle çalışan ilk SUV olma özelliği taşıyan Model X, Tesla’nın Model S’te kullandığı tasarıma sadık kalmış. Eğimli tavan yapısının dikkat çektiği araçta sürtünme katsayısını azaltmak için 3 fazlı bir arka spoiler bulunuyor.

Tesla, park alanlarında kapıların birbirine temas etmemesi ve 3. sıra koltuklara daha rahat erişilebilmesi için Model X’in kapılarına “Şahin kanatları” adlı bir form vermiş. Şahin kanatlarının çalışma prensibi ve tasarımı, Mercedes’in meşhur martı kanat kapılarına çok benziyor.

Aracın belki de en ilginç özelliği biyosilah savunma modu. Bu özellik sayesinde tek düğmeye basarak aracın içine girebilecek zararlı gazlar bir filtre sayesinde ayrıştırılıyor ve yalnızca temiz hava girişi sağlanıyor.

Tesla Model X’te 2 farklı motor seçeneği bulunuyor. Her biri 259 PS (190 kW) güç üreten 2 90D motoru, 0’dan 100 kilometre hıza 4.8 saniyede çıkarken 414 km’lik bir menzil sunuyor. Markanın performansa yönelik motoru P90D ise önde 259 PS (190 kW), arkada 503 PS (370 kW) olmak üzere 2 elektrikli motora sahip. Bu motorun en önemli özelliği Ludicrous Mode seçeneğiyle 0’dan 100 kilometreye 3.2 saniyede erişebilmesi. Bu süre 2.5 tonluk boş ağırlığa sahip bir araç için kırılması zor bir değer gibi gözüküyor.

Şimdiden 20.000 ön sipariş sayısına ulaşan Model X’i şimdi sipariş vermeniz halinde Tesla aracı en erken 2016’nın ikinci yarısında teslim edebileceğini belirtiyor. Elon Musk’ın “Geleceğe doğru atılmış büyük adımlardan birisi.” olarak nitelendirdiği aracın başlangıç fiyatı ise 132.000 $.

Kimler Neler Demiş?

9 Yorum "Tesla Model X’in tanıtımı yapıldı"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
aydingokce
Üye

Ooooo, DeLorean kapısı, alırım bi dal 😉

Hasan
Üye

Ufak bir hata olmuş, 90D 259+259 Bg(Ön ve Arkada 2 motor 4 çeker) , P90D 503+259 Bg. İkisini toplamak da hata olur misal 90D 2 motor kombinasyonu ile yaklaşık 420Bg çıkıyor, P90D yi kendileri de vermiyor Ludicrous Modundan dolayı sanırım.

elecon
Üye

400.000 TL fiyat çok iyi sürümden kazanacaklar herhalde..

İstanbullu
Üye

İçim gidiyor içim, Canım nasılda bir tesla almak istiyor bi bilseniz. 10 yıl para briktirip bir tane alsammı 🙂

Halilowich
Üye

208 al hocam sen 😀

ahmeth
Üye

Suv ?, bu araç yerden yüksek bir yapı sunmuyor ki…

İstanbullu
Üye

O arabada aşr suspansiyon var, gerektiğinde yükselir.