Normalde sistem güncellemeleri telefon, tablet, bilgisayar gibi günlük hayatımızda kullandığımız cihazların daha sistematik bir şekilde çalışması için gerçekleştirilir. Peki bu güncellemeler vaktimizin büyük bir kısmını beraber geçirdiğimiz otomobillerimiz için yayınlanabilir mi? Tesla’dan söz ediyorsak bu sorunun cevabına evet diyebiliriz.

Kısa bir sürede içinde tüm dünyada ses getiren Amerikan otomobil markası Tesla, mevcut otomobilleri için bir yazılım güncellemesi yayınladı. İnternet üzerinden gerçekleştirilebilen güncelleme ile Tesla Model S ve Model X otomatik pilot özelliğine sahip oldu. Bu güncelleme sayesinde araçlar otoyolda kendi başına kullanım, şerit değişimi, trafik ve hız sınırına göre otomatik hız ayarlama gibi özellikler kazanmış.

Tesla’nın kurucusu Elon Musk yaptığı açıklamada oto-pilotun bir sürücüsüz otomobil olmadığını, sadece sürücülere bazı alanlarda kolaylıklar sağlamak amacıyla geliştirildiğini belirtti. Musk’ın açıklamasına göre bu güncelleme sayesinde yaya güvenliği sorun olmaktan çıkıyor ve araç kaza durumunda kendi kendine otonom müdahalede bulunuyor. Tabi bu durumda otopilotun mesuliyetinin tamamen araç sürücüsünde olduğunu belirtmek gerekli.

Tesla şuanda bu güncellemeyi Kuzey Avrupa’da test ediyor. Bir sorun çıkmaması durumunda ise birkaç hafta içerisinde tüm dünyadaki Tesla’lar için yayınlanacak.

Kimler Neler Demiş?

6 Yorum "Tesla, otomobilleri için “oto-pilot” güncellemesini yayınladı"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
LA
Üye

Turkiye de zaten Tesla kullanip da kaza yapan biri var. Fakat konu biraz farkli, kaza otonom surusden dolayi degil. Adaptive cruise control dan dolayi aracin onundeki isiklarda duran araci goremeyip hizlanmasindan dolayi. Gercekten uzuldum arac sahibi arkadas icin. Ilgilenenler icin link, buyrun:
http://www.teslamotorsclub.com/showthread.php/47079-3-day-old-import-P85D-crashed-while-using-TACC

anl_akl
Üye

Şimdi düşünüyorum Türkiye’de takip masefasi yok üstüne aniden şerit değiştirenler filan araba napsın.

berkay yildiz
Üye
Halilowich
Üye

Yazılım sadece otoban kullanımı içinmiş.

Bebebiskuvisi
Üye

Ben arabayı başkası kullanırken bile tedirgin oluyorum. Bütün işleri bilgisayarlara verme fikri şu an bana çok uzak gözüküyor.

İstanbullu
Üye

Şeytan diyo, evi , malı , davarı sat. Al tesla model S içinde yaşa diyor. Tuvaleti artık Opet Shellden hallederiz, Banyo içinde ne yaparız göle felan gireriz artık.