Kullanımı hızla yaygınlaşan 3D yazıcılar parça üretiminde devrim yapmaya devam ediyor. 3D yazıcıların başta savunma ve sanayi olmak üzere pek çok sahada parça üretmek amacıyla kullanılmasıyla birlikte, üretim yapan firmalar her geçen gün yeni bir başarıya imza atıyor.

İstanbul’da oto yedek parçası üreten bir firma, EMESYS firmasının 3D4E markası çatısı altında ürettiği 3 boyutlu yazıcıyı kullanarak, prototip maliyetlerini yüzde 50 oranında düşürmeyi başardı.

Ürettikleri 3 boyutlu yazıcıyı İstanbul’daki firmaya veren EMESYS Genel Müdürü Hakan Ertan ,firmanın üretim zincirine dahil ettikleri 3 boyutlu yazıcı ile AR­GE maliyetlerini önemli oranda düşürmeyi başardıklarını belirterek, 3 boyutlu yazıcı sayesinde hem üretim öncesi tasarım için harcanan zaman kaybının ortadan kalktığını, hem de firmanın mevcut üretim sürecini hızlandırarak müşteri memnuniyeti konusunda önemli bir eşiği aştıklarını kaydetti. Söz konusu firmanın yaklaşık iki bin 500 lira ödeyerek bu yazıcıyı satın aldığını belirten Ertan, “Ürettiğimiz 3 boyutlu yazıcılardan satın alan firma, prototip üretim maliyetlerini yüzde 50 oranında azaltarak, yüzde 75 oranında kar etti. Yani yaklaşık 750 dolara aldıkları yazıcı bir ay gibi kısa bir sürede kendisini amorti etmiş olacak.” dedi.

3gen ve 4gen olmak üzere iki çeşit yazıcı ürettiklerini anımsatan Hakan Ertan, İstanbul’daki firmanın 3gen türündeki yazıcıdan satın aldığını ifade ederek şunları söyledi:

“3gen olarak adlandırdığımız 3 boyutlu yazıcıları daha çok gençler, çocuklar ve hayal gücüne güvenen yetişkinler için üretiyoruz. Çünkü bu yazıcılar ile evinizde kendi oyuncağınızı ya da istediğiniz bir parçayı üretebilirsiniz. 4gen olarak adlandırdığımız yazıcıları ise daha çok sanayinin ihtiyaçlarına göre tasarladık. Daha kapsamlı bir donanıma sahip olan 4gen türündeki 3 boyutlu yazıcılar, üzerlerine aldıkları görevi tam bir başarıyla yerine getiren yetenekli makineler. 4gen yazıcılarla tanışan sanayicilerimizin memnuniyeti bizleri sevindiriyor.”

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Comment threads
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
özkanBurakMurat YAZICImebesebilebiletutsak Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Murat YAZICI
Ziyaretçi
Murat YAZICI

Opel Mokka’nın el freni düğmesini de üretme imkanınız olmaz mı? Facebook grubunda bu konuyu çok tartışıyoruz ve o parça yok maalesef. Hemen hemen de herkesin el freni düğmesi düştü. Üretin ilk müşteriniz ben olurum.

Burak
Ziyaretçi
Burak

Merhabalar Ürünün örneği veya ölçüleri mevcut mu ?

özkan
Ziyaretçi
özkan

benimde aracımın başına aynı sorun geldi bu düğmeyi nereden bulabilirim

mebese
Üye
mebese

valla bizim peder bey sağolsun 190e mercedesimin yapılabilecek göz önünde olmayan parçalarını kendi çizip kendi imal ediyor bende kullanıyorum :)))

bilebiletutsak
Üye
bilebiletutsak

böyle gelişmeye devam ederse 3d yazıcı ile para üretmeyi deneyecekler çıkar 🙂

Bebebiskuvisi
Üye
Bebebiskuvisi

Ben insanoğlunun bugüne kadar bu aleti akıl edip de yapamamasına şaşırıyorum. Bildiğin silikon tabancasıyla CNC’nin birleşimi.

Yıldız
Üye
Yıldız

Bu 3D yazıcı yazıcı çok tuhaf bir şey dahada ilerde hayal ettiğiniz her şeyi yapmak mümkün olacak kulağa hoş gele bilir ama biraz ürkütücü sanki ..

Baris Ileriye
Üye
Baris Ileriye

Tabi ki de ürkütücü. Bu yazıcılarla ateşli silah bile üretilebilir.

ugur97
Üye
ugur97

Üretiliyor zaten

mgdedeoglu
Üye
mgdedeoglu

Silah ne ki. Bir sonraki nesil uçakların %70’i 3D yazıcı ile yapılacak. 3D print yemek yapıldı. Ayrıca 3D yazıcı ile insan organı da üretildi. Kesinlikle sanayi devrimi kadar önemli bir konu.