Dacia,  “Easy-R” adını verdiği otomatikleştirilmiş manuel şanzımanını tanıttı.

Daha hızlı ve esnek bir sistem için hidrolik sistemler yerine elektro mekanik bir sistem tercih eden Dacia, bu sayede %25 daha az malzeme kullanıldığını, ayrıca daha güvenli ve bakımı kolay bir şanzıman elde ettiklerini belirtiyor. Test tezgahında 130.000 saat, yolda ise 120.000 km test edildiği belirtilen Easy-R sayesinde Dacia, önemli bir eksiğini de gidermiş olacak.

Günümüz otomatik şanzımanları gibi; D,N,R ve M modlarına sahip olacak Easy-R, ayrıca hangi modda olduğunu gösterge grubu vasıtasıyla sürücüsüne bildirecek.

Logan MCV, Sandero ve Stepway modellerinin sadece TCe 90 diye adlandırılan turbo benzinli motorlarında kullanılacağı belirtilen bu şanzıman için 600€’luk bir fiyat biçen Dacia, 100 km’de 4.9-5.1 lt arasında tüketimi olacak bu modellerde start-stop sistemini ve Eco modunu da standart olarak sunacak.

Kimler Neler Demiş?

10 Yorum "Dacia’dan otomatik vites atılımı"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Deniz Kara
Ziyaretçi

Turbo Dizel otomatik Dacia tam bir türk arabası olur bence az yakar çok kaçar hacim istiyorsan al mcv tam türk arabası olur ilerde dizel otomatik seçeneği gelirse satışlar coşar.

grkmlives
Üye

p vitesi yokmu ??

İstanbullu
Üye

Bu şanzıman Tork konverterli değil. Tork konverterli dünya dişlisi kullanan otomobilerde 2 4 tane şanzıman freni olur. P alınca sen vitesin tüm şanzıman frenlerini tutmuş oluyorsun. El frenin şanzıman üzerindeki versiyonu.
Ama bu bildiğin manual vites. İçinde bir robot var, senin yerine debriyaja basıp vites değiştiriyor. Bunda sıkılacak bir şanzıman freni yok. Doğal olarak P de yok

Özgür Güneş
Üye

Adamlar doğru olanı yapmış ama kutluyorum buradan, – yi ileri + yı geriye koymuşlar

Özgür Güneş
Üye

Otomatikleştirilmiş manuel,hmmmm, vites değişirken araba ön konsola kafa atmak istiyorsam güzel seçenek…

Onur Mutlu
Üye

Bu yüzden manuel modda kullanıp vites değiştirmeden önce gazdan çekip vites atmak gerekiyor. Bu şanzımanların en önemli eksiği bu. Ne kadar daha sarsıntısız olabilirin üstüne gitmiyorlar.

Emrullah Kirtepe
Üye

Ya o nası bi yorum ahahaha kafa atmak ??

kaan
Üye

sinan abi den sandero turbo tce90 POV bekleriz vites çekince büyüyor.:D