Volkswagen emisyon skandalında artık yalnız değil gibi görünüyor. Amerika Adalet Bakanlığı, otomotiv sektörünün en büyük tedarikçilerinden olan Bosch firmasının soruşturmaya dahil edildiğini duyurdu.

Adalet Bakanlığı sözcüsü, henüz herhangi yasadışı bir bulguya rastlanmadığını belirtse de, Adalet Bakanlığı bunu tamamen kanıtlamak için Volkswagen’nin en büyük tedarikçisi olan Bosch firmasının baştan aşağı inceleneceğini belirtti.

İlk olarak Bosch firması, kendi ürettikleri her ürünün sorumluluğunun kendi araçlarına taktıktan sonra otomobil üreticisine geçtiğini beyan ettiğini söylemek isteriz. Bu da aslında donanım ve yazılımların yeniden düzenlenmeye açık olduğunun kanıtıydı. Ancak VW’nin skandalından önce bu farklı düzenlemeler daha önce sadece test ve prototip araçları gibi trafiğe çıkmayan araçlarda kullanılıyordu.

Ancak Bosch firmasının EDC 16 ve EDC 17 isimli motor kontrol ünitesi VW’nin hileli dizel motorlarında kullanılıyordu ve  bu modüller üreticiden direkt olarak programlanmış olarak geliyorlardı. Ayrıca otomotiv sektöründe çalışan ve ismi açıklanmayan bir yazılım mühendisine göre tedarikçinin(Bosch) olan bitenden haberdar olmaması gibi bir durumun aslında bir yalan olduğunu söylediği belirtildi.

Bosch firması ise, her üreticinin ürettiği aracın sorumluluğunun kendisinde olduğunu belirterek kendisini savunucu açıklamalar yaptı.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bana bildir