Volkswagen Amerika en az 85 bin araçta, karbondioksit emisyonu test sonuçlarını manipüle etmek için özellikle oluşturulmuş yasa dışı ‘defeat device’ isimli yazılımına sahip V6 3.0 TDI motor kullanıldığını EPA’e (Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Kurumu) bildirdi.

Bu ayın başında EPA (Çevre Koruma Kurumu), Volkswagen Amerika’yı V6 3.0 TDI motorlara ‘defeat device’ yazılımını yüklemekle suçlamıştı ve böylece Volkswagen Grubu da bu olayın doğruluğunu kabul etmiş oldu. Toplamda, 2009 model araçlardan başlayarak 2016 model araçlara kadar Audi, Porsche ve Volkswagen modellerinde hileli dizel motor uygulamasının yüklü olduğu 85,000’den fazla araba var.

Volkswagen Amerika’nın Halkla ilişkiler müdürü Jeri Ward’a göre, bu yasadışı yazılım Volkswagen Amerika tarafından satılmış olan 2.0 TDI motorlu 482 bin araçta yüklü olan yazılımdan daha farklı.

Hatırlatmakta fayda var, Volkswagen daha önce dünya çapında ‘defat device’ yazılımının yüklü olduğu 1.2 TDI, 1.6 TDI, 2.0 TDI EA189 motorlu 11 milyon araç sattıklarını kabul etmişti. Böylece özel yazılım yüklü dizel arabaların sayısı en az 85 bin araç daha artmış oldu. Bu ‘yeni eklenen araçlar’, Porsche Çayenne, Volkswagen Touareg, ve birçok Audi modelini A6, A7, A8/A8L, Q5, ve Q7 gibi çeşitli modeller içeriyor.

Hatırlatalım ki, Birleşik Krallık Volkswagen temsilciliği Eylül’ün sonlarına doğru bölgede sattıkları V6 3.0 TDI motorlu arabaların yasalara uygun olduğunu söylemişti. Avrupa’da devam eden soruşturmalar ileriki günlerde bunun doğru olup olmadığını gösterecek.

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum "Emisyon skandalının önü alınamıyor"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
yselimkaya
Üye

Porsche ye dizel koymayacaklardı. Al işte canım marka da hileci oldu imaj gitti.

Zyklon
Üye

ye kürküm ye:)) vw de ötv kalkmış diyolar:))

Omerr
Üye

Vw naptın baby, bu ne iş, yazık, güvendiğimiz dağlara kar yağıyor dostlar

hakikionur
Üye

Volkswagen Amerika’yı kısmında yazım hatası olmuş sanırım