Geely, yeni oluşturduğu Mavi Geely Girişimi kapsamında geleneksel benzinli motorlarını üretmeyi aşamalı olarak durduruyor.

Çinli üretici, bu girişimin bir parçası olarak hibrit, plug-in hibrit ve elektrikli motorlara yöneliyor. Benzinli motorların üretiminiyse 2016 yılından itibaren azaltıp 2020 yılında durdurmayı hedefliyor.

Mavi Geely Girişimi, Çin hükümetinin ‘2020 yılında çıkacak otomobillerin ortalama tüketimleri, 100 kilometrede 5 litreyi aşmamalı’ direktifi doğrultusunda atılmış bir adım. Geely, alternatif yakıtlı araç satışında, hafif malzeme kullanımında ve akıllı bağlantı seçeneklerinde lider olmayı hedefliyor. Şirket böyle bir amacı olmasına karşın, plug-in hibrit motorlu araçlarını içten yanmalı motorlu araçlarla aynı fiyata sunmayı düşünüyor.

Bu girişim kapsamında üretilecek ilk araç olan Emgrand EV’nin 0-50 km/s hızlanması 4.3 saniye, menzili ise yaklaşık olarak 330 kilometre. Bunlardan daha önemli olansa, tamamen elektrikli olan aracın bataryalarının %80’inin 30 dakikada, tamamının 48 dakikada hızlı şarj istasyonuyla dolabilmeleri.

Model, gelecekte Geely’nin CMA platformu üzerinde üretilecek olan plug-in hibrit araçlarına öncü olacak. Bu araçların kaputunun altında 1.5 L turbo motor ve 250 beygir güç üreten plug-in hibrit motor bulunacak.

emgrand-ev-iç

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum "Geely, benzinli motorlarına yavaş yavaş son veriyor"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
thestig
Üye

Çin çindir.