1955 Ferrari 500 Mondial Series 2 Spider daha önce hiç Maranello’lu (Ferrari’nin fabrikasının bulunduğu şehir) üretici ile bağdaştıramadığımız farklı bir ön tasarım ve 2.0 litrelik 4 silindirli 172 beygir gücünde bir motorla karşımıza çıkmıştı. 500 Mondial’de kullanılan 2.0 litrelik bu motor, Alberto Ascari tarafından 1952 ve 1953 Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda kullanılan Ferrari 500’deki motordan türemişti.

Dostcanlısı sahibi eski Amerikan amirali Robert Phillips tarafından bir ambarda bulunan bu aracın verdiği zevki, bugünün makinelerinin verip vermeyeceği bizim merakımızdan öteye geçemeyecek. 1960 yılında şuanki sahibi tarafından bir bayinin arka tarafındaki depoda keşfedilen araç, Ohio çöllerinde kullanılmadan çürümekten ucuz kurtulmuştu. Sahibi ise o zamanlar sadece 4 silindirli bir motora sahip olduğu bu aracı satın almıştı. O zamanlar yıllık maaşının 3’te 2’sini bu arabaya ödeyen sahibi, yakışıklı için toplamda 2.225 dolar ödemiş.  Günümüzde o paranın değeri yaklaşık olarak 18.000 dolar.

Şuanda orjinal motora sahip 3 aracın kaldığını belirten sahibi, aracın değerinin de katlanarak arttığını söyledi. Sahibi aracını satmak istemese de, diğer orjinal araçlardan birinin açık artırma ile satılacağı belirtildi.

Bu güzel arabanın hikayesini videodan da izleyebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum "Miras; 1955 model Ferrari 500 Mondial"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Dagasan
Üye

Sesi muhteşem

Dagasan
Üye

Sadece 4 silindir olduğu halde hem de.

Ugur
Üye

tüylerim diken diken oldu be