Yurt dışından araç getirmeyi düşünenlere uyarı

Ucuza araba hayallerini rafa kaldırın.

8

Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, yurt dışından getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarının başkaları tarafından kullanımına izin verilmeyeceğini belirtti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, yurt dışından getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarının başkaları tarafından kullanımına izin verilmeyeceğini belirterek, “Böyle bir yeni alan çıkmış değil. İdari yaptırımları var. Bu şekilde yapanlar cezalarla muhatap olurlar. Bu araçları başkasının kullandığının tespit edilmesi halinde araçların yurt dışına gönderilmelerini sağlıyoruz” dedi.

Bakan Aşcı, yaptığı açıklamada, yurt dışından getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarının Türkiye’deki kalış süresinin 6 aydan 24 aya çıkarıldığını hatırlattı.

Bu değişikliğin, gurbetçilerden gelen “Bu süre bize yetmiyor. Daha uzun süre kalmak istiyoruz” gibi talepler üzerine yapıldığına dikkati çeken Aşcı, bu uygulamanın “Bir araç buraya gelecek. Hiçbir vergi vermeksizin serbestçe alınıp, satılacak” anlamına gelmediğini vurguladı.

Aşcı, Almanya’da yaşayan bir gurbetçinin Antalyalı olduğunun varsayılması halinde Antalya’da aracını amcasının oğluna, dayısının kızına kullandırma şansının bulunmadığına işaret ederek, bunun yapılması halinde “geçici ithalat izninin ihlali” olarak yorumlandığını ve araç sahibinin cezalandırıldığını kaydetti.

Kaynak: NTV

8
Kimler Neler Demiş?

avatar
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Maximgeorgiakarakucuk255247brkozkngolf mk7Ormanci Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Maximgeorgia
Ziyaretçi
Maximgeorgia

Merhaba arkadaşlar Maximgeorgia Galeria bünyesi altında Autopapa anlaşmalarımızla ruhsat sahibi olabileceğinizi ve de araçların vekaletli değil direkt olarak kendi bünyenizde kullanabileceğiniz sistemimizle Gürcsitan ehliyet , oturum ve de en sonunda vatandaşlık alabileceğiniz her türlü sistemi yaklaşık 18 yıldır Ukrayna bünyesinden Gürcistan bünyesine taşıyoruz . Yurt dışı araç alımlarınız ve her türlü bilgilendirme için ;
Maximgeorgia Galeria : Whatsapp : +380960039931

karakucuk255247
Üye
karakucuk255247

haa unutmadan tatlı tatlı yemenın acısı sonra cıkar sözü bu olayı cok güzel özetler nitelikde :))

karakucuk255247
Üye
karakucuk255247

arkadaşlar 9 yıldır azerbaycanda yaşadım gürcistanıda cok iyi bilirim.dogrudur gurcistandan kendi adınıza arac alıp burda kullanabılıyorsunuz bunu yapan aracılar var.AMA cok zarar edersiniz hiç girmeyin nasıl mı? mercedes e 220 cdi 2003 modelin gürcistan piyasası 6-7 bin dolar adamlar 10 bın dolardan aşagı size vermıo 3 4 bın dolar basda alırken zararınız var.2 yıl kullandınız aracı 2 bın dolar karsılıgında plaka degısımı yapıp tekrar getıreceksınız 2 yılda yaklasık 6 bın dolar buda yaklasık 15 bin lira zarar demek.satmak istesenız aldıgınız arabayı 3 4 bin dolara satamazsınız.o ülkeler avrupanın çöplüğü haline gelmiş bende cok takip edıyorum elimden geldiğince milleti bilgilendiriyorum.yuksek model… Read more »

brkozkn
Üye
brkozkn

çatır çatır binemiyolar aracı yurt içinde kullanmak isteyen şahıslar ruhsat sahibinin 1. dereceden akrabası olması veya vekalet ile araç sokulmak isteniyosa vekalet verilecek kişinin en az 6 ay yurt dışında yaşamış olması lazım . yani bu araçları getirip kullanmak isteyen şahıslar yurtdışında yerleşik olmalı vekalet verecegi kişide yurtdışında yerleşik olması gerekiyo. gürcistandan araç getiren kurnazlar ruhsat sahibinide ayarlıyolar vekalet verilen kişiyide burdada o arabayı alacak kişiye saçma sapan belgelerle vekalet verdiklerini iddiaa ediyorlar ilk polis çevirmesine girdikleri zaman aracın vergisinin 1/3 kadar vergi cezası yeyip araçları sınır dışı ediliyor bir ton bu işten ağzı yanan insan var siz siz olun… Read more »

golf mk7
Üye
golf mk7

gürcistan’dan getirilen araçlar, gürcü birinin üzerine ruhsatlı geliyor. yani gurbetçilerin araçlarından farklı bir durum. şu sayfayı takip ediyorum. ağzımın suyu akmıyor değil. https://www.facebook.com/gurcistanarabalar/