Otomotiv sektörü’nün evi sayabileceğimiz Almanya, 2050 yılından sonra benzinli ve dizel motora sahip araçların satışını yasaklamak istiyor.

Car & Driver’ın haberine göre, Birleşmiş Milletler Konferansı’nın iklim değişikliği kanunlarını (COP21) kullanan sıfır emisyonlu otomobiller (ZEV) birliği üyesi Almanya, 2050 yılına kadar konvansiyonel motora sahip araçların satışını durdurmayı planlıyor. Bu da Hollanda, Norveç ve İngiltere gibi ZEV birliğine üye diğer ülkelerin de aynı yasağı uygulaması demek. California, Connecticut, Maryland, Massachusetts, New York, Oregon, ve Vermont gibi ABD eyaletlerinin de destekleyeceği organizasyonun kısa sürede tüm dünyaya yayılacağı düşünülüyor.

Teklifin hedefi ise emisyon değerlerini %40’a kadar düşürerek iklim değişikliğini yavaşlatmaya katkıda bulunmak. Gelecekteki 35 yılda pek çok şey değişebilir ancak otomobil üreticileri şimdiden yeşil bir gelecek için çalışmalarını sürdürüyor. Yakın zamanda Environmental Challenge 2050 planı dahilinde geleneksel güç organlarına sahip motorları kullanan modellerini ürün gamından eleyeceğini açıklayan Toyota ise bu konuda verilebilecek en güçlü örnek. Bu girişimi ile Toyota, hibrit, plug-in hibrit, elektrikli ve hidrojenli araçları üzerinde çalışacak.

Kimler Neler Demiş?

7 Yorum "Almanya, benzinli ve dizel modelleri yasaklamayı planlıyor"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
enzo
Üye

2050’de araba sürecek şehir bulursanız kullanırsınız 😀 “war, war never changes….”

Halilowich
Üye

Fallout detected.

Ugur
Üye

çok eskiden de 2010lu yıllarda her taraf uçan arabalar ile dolacak diye bir hikaye vardı ama biz hala lastikli arabalara biniyoruz 😀

Arda KARACIK
Üye

2050 ye kadar kim öle kim kala

Samed M.
Üye
İstanbullu
Üye

5 milyon arabanin ceyrani icin, elektigi artik nuclear reaktorlerden saglarlar.

Onur Mutlu
Üye

Füzyon enerjisi de var ama. Bu enerji en yüksek enerjiye sahip verimli ve temiz enerji kaynağı. İlla nükleer olmasına gerek yok