Şinhua ajansının haberine göre, Pekin Çevre Koruma Bürosu, dünyanın en katı emisyon kuralı olarak bilinen altıncı aşama emisyon standardını 2017’de
hayata geçireceğini duyurdu.

Çevre Koruma Bürosu, yeni standardın dünyanın en katı emisyon kurallarına göre şekillendiğini belirterek, standardın hafif binek, ticari araçlar ve ağır vasıtaları kapsadığını, 2022 yılına kadar tüm araçların sebep olduğu emisyon miktarının yüzde 30 azalacağını kaydetti.

Altıncı aşama standardına göre, hafif ticari araçların emisyon oranının yüzde 40, ağır araçların emisyonlarının da yüzde 50 azalacağı belirtildi.

Açıklamada, uluslararası uygulamaya göre katı emisyon kurallarının hava kirliliğini azaltma ve hava kalitesini iyileştirmede önemli olduğu belirtildi.

Şu an Pekin’deki araçların 2013’te yürürlüğe konulan beşinci aşama emisyon standardını karşılaması gerekiyor.
o-ulkede-kirli-hava-15-yil-daha-surecek-1422874277
Pekin yönetimi, özellikle yıl başından bu yana çevre ve hava kirliliğiyle mücadele etmeye çalışıyor. Ancak hızlı kalkınma ve sanayileşmenin bedeli olarak büyük şehirlerin birçoğu, dünyanın en kirli şehirlerinin başında geliyor.

Dünyada havası en kirli 20 şehirden 16’sı, Çin’de bulunuyor. Resmi verilere göre, Çin’de 20 milyonu aşkın astım hastası yaşıyor ve dünyada astımdan ölenlerin sayısında da başı çekiyor.

Kaynak:NTV

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum "Çin, en katı emisyon kurallarını uygulayacak"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
precaution
Üye

başlığı bi düzeltseniz mi sanki siteye yakışmıyor 😀