Dakar Rallisi,  zorlu arazi koşulları sunan dünyadaki en zorlu ralli yarışlarından biridir. Dakar hakkında henüz bir bilginiz yoksa bu videoyu izledikten sonra ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Dakar’da en zorlu kategorinin hangisi olduğunu söylemek zor; kamyonlar, arabalar, dört tekerlekliler ve motosikletler. Her klasmanın ayrı bir zorluğu olmasının yanı sıra, bütün kategoriler kendine ait ciddi riskler barındırmakta.

Yine de motosiklet kategorisini incelediğimiz vakit, motorcuların sürekli dik bir şekilde motor üzerinde yarışması gerektiğini düşününce, bu yarışa katılan motosiklet yarışçılarının, motosiklet dünyasının sağlam birer üyeleri olduklarını söyleyebiliriz.

Dakar hakkında bir başka önemli ve hayranlık uyandıran detay ise bu dayanıklı ve güçlü yarışmacıların bir bölümünün kadın olmasıdır.

Zorlu, uzun parkurlar ve değişken hava koşulları, yarışmacıları ve araçları zorlu bir teste tabi tutuyor. 

Dakar 2016, bu yıl Şili ve Peru’yu kapsamayarak sadece Arjantin ve Bolivya’da gerçekleşecek. Sadece iki ülke olmasına rağmen, bol engelli olan parkur, Dakar 2015’e göre daha zorlu olacağa benziyor.

Yüksek rakımlı dağ yollarından çöllere uzanan patikalarıyla, tuzlu su yataklarından anında sular altında kalabilen kuru nehirleriyle ve 0 dereceden 40 derecelere kadar çıkabilen değişken hava koşullarıyla Dakar, uzun ve acımasız bir test.

Bitirirken ekstra bir bilgi daha, Dakar’ı bitirmek için insanüstü bir gayret şart! Ve Dakar’ı bitirmenin kendisi bile, yarışmacıların için büyük bir ödül özelliği taşımakta.

 

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1
0
0
 
1
HeinzBrausewetter
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
HeinzBrausewetter
Üye
HeinzBrausewetter

https://www.youtube.com/watch?v=jZFlJ4tvV-c

Şu anda Otomobil klasmanında yarışan Nani Roma , Motosiklet klasmanında yarışırken,dakarın ne olduğunu bu kadar güzel anlatan bir video daha izlemedim.
Fiziksel dayanıklılığınız ne olursa olsun ,mental kısmı çok daha ağır.
Kemal Merkiti sevgi ve saygı ile analım. Hala pek çok yurtdışı komünitede kendisinden çok güzel bahsedilen, pek çok yarışçı ile çok iyi ahbablıklar kurmuş
müthiş renkli bir kişilikti. Mekanı cennet olsun

Selamlar
Heinz