Formula Student adıyla her yıl gerçekleştirilen organizasyonda üniversite öğrencilerinden oluşan takımlar 8 ülke ve 10 pistten oluşan bir rekabetin içine giriyorlar. Ülkemizden daha önce Hacettepe, Uludağ, Kocaeli ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin katıldığı, dünya genelinde ise yaklaşık 300 üniversitenin yer aldığı bu şampiyonaya bu yıl Anadolu Üniversitesi de katılarak ülkemizi temsil edecek.

Şampiyonaya AR-450 adını verdikleri araç ile katılacak olan Anadolu Racing ekibi aracın motor testlerini tamamladı. Ülkemizi Temmuz ayında yapılacak İngiltere’de yapılacak yarışta temsil edecek olan mühendislik fakültesi öğrencilerinin yarışacağı AR-450, 160 kilometre hıza sahip benzinli bir mini Formula aracı olacak. 450 cc hacme sahip olan tek silindir motorla çalışan araç 40 kilogramlık hafifletilmiş bir şasiye sahip olacak. Motoru ve şasisi hazır olan aracın montajına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Formula Student’te diğer Formula serilerinin aksine yalnızca yarıştaki derecelere dayalı bir puanlama bulunmuyor. Dizayn, maliyet, iş planı, yakıt ekonomisi gibi unsurların da değerlendirildiği şampiyonaya katılacak üniversite takımlarına Otopark.com olarak başarılar dileriz.

Kaynak: Anadolu Ajansı

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
2
1
0
 
3
SodalaynBatuhan KaralarCiforce16
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Sodalayn
Ziyaretçi
Sodalayn

Böyle haberler yazmadan önce bari araştırın,bu kulvarlarda sadece itü,ytü yada hacettepe yarışmıyor.

Daha yarışmaya kabul edilemeyen üniversitelerin adı var diye haberlere çıkıyor,Atılım üniversitesi yarışmaya katılma hakkı kazanan tek Türk üniversitesi ve ayrıca tasarımda 1.ncilik ödülüde var.
bkz.
http://www.hurriyet.com.tr/2015in-devrimi-40010067

Ciforce16
Üye
Ciforce16

Uludağ Üniversitesi Uludağ racing olarak biz 3. Arabamızı yaptık. 4. Araba için arge çalışması içindeyiz hali hazırda derecelerinimiz de var ama sadece hacettepe ve yıldız teknik üniversitesinin adının geçmesi beni rahatsız etti