İstanbul’da kavşaklarda oluşan trafik sıkışıklığını engellemek için “Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi” hayata geçiriliyor. Bundan böyle taralı alanları ihlal eden araca, yeşil ışıkta geçiş yapmış olsa dahi ceza kesilecek.

İstanbul’da “Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi” ile kavşaklardaki ortak kullanım alanında ihlal yapan araçlara ceza kesilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) geliştirdiği sistem, kavşaklarda bulunan taralı alanda, araç trafiğinin yoğun olması ve diğer araçların bu yoğun trafiğe karışması durumunda hareketli ve sabit kameralar ile fotoğraf çekerek ihlal tespiti yapıyor.

Sistem, saha noktasını izleyerek ihlal yapan bir araç tespit ettiğinde otomatik olarak aktif hale geliyor. İhlali gerçekleştiren aracın 1 adet geniş açı, 1 adet dar açı ve 1 adet belirlenen süreden önce nerede olduğunu gösteren geniş açı fotoğrafını çekerek ihlali belgeliyor.

Taralı Alan EDS Sistemi ile İstanbul’da önemli kavşaklarda ortak kullanım alanı olan bölgenin (sarı renkte boyanan alanın) boş bırakılması adına sürücülerin trafik yoğunluğuna göre hareket etmeleri hedefleniyor.

Sistem, Dolmabahçe Kavşağı, Büyükdere Caddesi (Kanyon Önü), Edirnekapı Kavşağı, Fındıkzade Kavşağı başta olmak üzere İstanbul’da ortak kullanım alanı olan önemli kavşaklarda kullanılmaya başlanacak.

Trafik Ceza Rehberinde belirtilen “Işıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akışını engelleyecek bir durum olduğu hallerde kavşağa girmek” İhlal tipi (57/1-D) maddesine göre Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü işlem uygulanacak.

Kaynak: NTV

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
6
0
0
 
6
5550123DriverJohnnnBurakGcmylmz
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
5550123
Üye
5550123

saçma olmuş sandalye kapmaca gibi nasıl ayarlıcan onu 😉

Driver
Üye
Driver

Yeşil yanıpta geçmezsen arkadaki adama nasıl anlatacan böyle olunca geçilmiyormuş diye.

Johnnn
Üye
Johnnn

Kavşakları güncellesinler, taralı alanda durmak yasak olsun ingiltere gibi. Avrupada tıkayacağını bile bile kavşağa girmek 350€ydu 3 sene önce.

BurakG
Üye
BurakG

Bu şekilde bir düzenleme yapana kadar lazerle Kırmızıya dönen bir taralı alan oluştur ve yeşil yanıpta taralı alana arkasındaki şöförlerin taciziyle girmek zorunda bırakmayan akıllı ışık sistemi kur. Anca vatandaşa ceza anca vatandaşa ceza, ne zaman başka birşey bildiniz ki…

cmylmz
Üye
cmylmz

İyimser bir çalışma. Umarım peşinden başka sorunlar getirmez. Mağdur olmayalım.