Audi’den geleceğin kokpit tasarımı

Teknolojiyle gelen sadelik...

3
Cockpit

Audi, Las Vegas’da gerçekleşen 2016 CES fuarında yeni nesil iç mekanını gözler önüne serdi.

Günümüzde kullanmaya başladığı sanal kokpit teknolojisini iki yıl önce yine CES’de tanıtan Alman marka, bu kez de başrolü “MIB2+” diye adlandırdığı modüler bilgi-eğlence sistemine vermiş.

İç mekanda müzik ve navigasyon ekranı olarak kullanılan 14,1 inç’lik AMOLED (Active Matrix Organic Light Emitting Diodes) ekrana sahip olan MIB2+ sistemiyle birlikte klima kontrolleri için de özel bir ekran kullanmayı uygun gören Audi, bu sayede her iki ekranın da MMI sistemiyle kumanda edilmesini sağlayarak iç mekanı düğme bolluğundan kurtarmış.

MIB2+ platformun sahip olduğu son nesil LTE Advanced sistemiyle birlikte maksimum 300 Mbit/sn indirme hızını otomobillerinde sunacak olan Alman marka, ayrıca VoLTE (Voice over LTE) sistemi sayesinde daha kaliteli telefon görüşmelerine de imkan verecek.

İlk olarak Avrupa’da kullanıma başlanacağı belirtilen “Audi Acil Durum Çağrı Merkezi” sistemiyle önemli bir eksiğini giderecek olan Audi; lazer tarayıcı, radar, 3D kameralar ve ultrasonik sensörlerin kullanıldığı gelişmiş otonom sistemleriyle birlikte yolcularına bir yolcu uçağındaki teknolojik imkanların tamamını sunmuş olacak.

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
mamudserdarOnur Mutlu Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
mamud
Üye
mamud

Ya her yeri ekran yapın eyvallah ama şu klima tuşlarını falan bırakın kalsın. O kadar güvenlik önlemi alıp sonra şunu yapmak nedir ya.

serdar
Üye
serdar

otomobilin içinde, göstergelerden başka ekrana karşıyım. bunun aptalca bir moda olduğunu düşünüyorum. audi, göstergeler de dahil her tarafı ekrana boğmuş… elinde zaten 6-7 inç bütün programları yükleyebileceğin telefon varken bu tasarımcılar neyin peşinde?

Onur Mutlu
Üye
Onur Mutlu

Dokunmatik klima düğmelerini istemiyoruz. Görme engellilerin de kullanabilmesi için fiziksel tuşlar olmalı. Ses algılama sistemleri var ama halen algılamada sorun yaşıyorlar. Ayrıca o ses algılamayı açmak için direksiyonda düğme bulunuyor. Bundan dolayı erişilebilirlik sıfıra iniyor bu dokunmatik düğmeler yüzünden.