Teknolojik aletlerin pek çoğumuzun hayatında önemli bir yer tutuğu günümüzde, geleceğe ışık tutan tasarımlar sayesinde teknolojinin ufkunu daha rahat görebiliyoruz.

Disney Research takımının tanıttığı VertiGo adlı uzaktan kumandalı otomobil, işte tam da böyle bir teknolojiyi bizlerle tanıştırıyor. Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü(ETH Zurich) ile birlikte çalışan Disney Research takımının yenilikçi ve eğlenceli tasarıma sahip otomobili yer çekimine karşı koymayı başarırken, kusursuz çalışmasıyla ağızların açık kalmasına neden oluyor.

Yazımızı buraya kadar okuduktan sonra sakın ola fizik kurallarının yeniden yazıldığını düşünmeyin. Eldeki imkanları en iyi şekilde kullanmayı başaran Disney Research, VertiGo’ya yerleştirdiği iki tane pervane sayesinde otomobile bir kertenkele gibi düz duvarda hareket ve manevra yapabilme kabiliyeti kazandırmış. Elektrik motorlarının lastikleri çevirmek yerine pervaneleri desteklediği bir sistemle donatılan Vertigo’nun çok özel bir yazılıma sahip olduğu hemen göze çarparken konseptin satışa sunulup sunulmayacağı ile alakalı ise henüz net bir karar verilmiş değil.

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir