Projenin detayları henüz sunulmasa da İttifak, otonom sürüş teknolojisine sahip otomobillerin daha uygun fiyatlarla sunulmasını ve yayılmasını amaçladıklarını, otonom sürüş teknolojisinin gelişerek insan kaynaklı kazaları engelleyebileceğini belirtti. Ve Renault-Nissan, otonom sürüş sistemini sunmak için Çin, Avrupa, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’yle görüşmeye başladıklarını da ayrıca belirtti.

İttifak, otonom sürüş teknolojisini ikişer yıl aralıklarla belirli aşamalar kaydederek sunmayı planlıyor. İlk olarak 2016 senesinde tek şerit kontrol sistemine sahip araçlar piyasaya sürülecek. Böylelikle bu özelliğe sahip olan otomobiller otoyollarda tamamen insansız bir şekilde yol alabilecek. İki yıl sonrasında ise Renault-Nissan İttifakı, sürüş esnasında yol durumunu değerlendirip şerit değiştirebilen çoklu şerit kontrol sistemine sahip otomobilleri sunacak.

Ve son olarak 2020 yılında ise şirket, şehir içi kavşaklarında ve yoğun şehir içi trafiğinde sürücü müdahalesi olmaksızın kendi kendini yönlendiren kavşak otonomi sistemini tanıtarak piyasaya sürecek.

Renault-Nissan CEO’su Carlos Ghosn, hedeflerinin sıfır emisyon ve sıfır ölümlü kaza olduğunu ve bu yüzden otonom sürüş ve bağlantı teknolojilerini üç kıtada geliştirmek ve yaymak istediklerini belirtti.

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir