Volkswagen ve Audi, Takata’nın karıştığı hava yastığı skandalından dolayı Amerika’da sattığı toplam 734 aracını geri çağırıyor.

Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi’nin (NHTSA) yayınladığı verilere göre 15-21 Ocak 2015 tarihleri arasında üretilen Volkswagen Tiguan ve 13 Ocak-3 Şubat 2015 tarihleri arasında üretilen ve Amerika’da satılan Audi Q5 modellerinde üretim hatalı hava yastıklarının bulunduğu raporlandı. VAG Amerika müdürlüğü bu durumdan dolayı hızlı bir şekilde geri çağırma çalışmalarına başladı. Takata marka hava yastığı bulunan bazı araçların sürücü ve ön yolcu hava yastıkları hatalı üretilmiş ve 2015 ortalarında yaşanan bir kaza sonucu 10 kişi hayatını kaybetmişti.

Volkswagen, bu kapsamda Amerika’da sattığı ve bu tarihler arasında üretilen Tiguan araçlarının sahiplerine ulaşılıp söz konusu iki hava yastığının ücretsiz bir şekilde değiştireceğini açıkladı. Audi ise araç tespitlerine devam ediyor ve aynı prosedürlerle müşterilerini servise çağıracak. Analistlere göre Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan 24 milyon aracın hava yastıkları hatalı üretim kapsamında ve bu hava yastıklarının acil bir şekilde değiştirilmesi gerekiyor.

 

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir