İsveçli üretici Volvo, önümüzdeki yıl fiziksel anahtarı olmayan araçları duyurmaktan gurur duyuyor.

Günümüz trendi anahtarsız giriş olsa da eninde sonunda fiziksel bir akıllı anahtara sahip oluyorsunuz. Ancak artık işler değişiyor. Çünkü Volvo’nun geliştirmiş olduğu sistem teknik olarak hala bir anahtar ama tek farkı fiziksel olmaması. Yeni geliştirilen sistem, Volvo sahibinin aracı tamamen akıllı telefona indirilecek bir uygulama ile kullanabilmesini sağlıyor. Araca bluetooth üzerinden bağlanan bu dijital anahtar halen kullanmakta olduğumuz klasik veya akıllı anahtarlarla aynı işlevselliğe sahip. Dijital anahtarla aracı ve bagajı açabiliyor, motoru çalıştırabiliyorsunuz.

İlginç olan ise uygulamanın çoklu anahtara izin vermesi. Yani farklı yerlere park edilmiş birden fazla arabayı açıp kullanabilmenize imkan sağlıyor. Bunun yanında aracınızın anahtarını uygulama üzerinden paylaşarak sizin park ettiğiniz aracı başka bir kişinin kullanmasını sağlıyorsunuz.

Volvo bunun en çok kiralama firmaları tarafından kullanılabileceğini ve bu konuda büyük potansiyelinin olduğunu düşünüyor. Kiralama firmaları anahtarları teslim etmek zorunda kalmadan, uygulama üzerinden dijital anahtar paylaşarak aracın kullanılmasını sağlayabilecekler.

Volvo’nun belirttiğine göre İsveç’te Göteborg havaalanında bulunan Sunfleet kiralama şirketini pilot firma seçerek programı başlatacaklar. 2017 yılından itibaren kullanılmaya başlanacak uygulama sınırlı sayıda Volvo modelinde sunulacak.

Kimler Neler Demiş?

8 Yorum "Anahtar mı? O da ne?"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
fatihabali
Üye

En azından bizi bir mekana gittiğimizde masaya hem telefon hem cüzdan hemde anahtardan oluşan bir kulenin bir tuğlasından kurtarmış olur.

ibougur
Üye

Şimdi evden çıktım bir cafeye gittim lüksde bir yer şimdi valeye vericem arabayı ne yapıcam bi de onunla mı uğraşıcam bir kısa yolunu düşünmeleri lazım.

hakikionur
Üye

şarjımız biterse nolcak

Nıght.drıfT
Üye

PowerBank. :)))

Onur Mutlu
Üye

Herkeste var mı ondan? Olsa da onun da sarjı bitmişse ne olacak? En kötü durumu düşünmesi gerek Volvo’nun mühendisleri. Fiziksel bir anahtar her zaman en iyisidir. Yine bunu yapan adam yedek anahtarını verir. Ayrıca bu uygulamanın hacklenmesi imkansıza yakın olması lazım. Her program hacklenebiliyor çünkü. En iyisini bmw yaptı çoktan. Ekranlı akıllı anahtar ve çok şık duruyor

HAKANARABUL
Üye

Gece şarj etmeyi unuttun 1 saat şarjamı bırakıcaksın ? En iyisi normal kumandalı boşverin gerisini

Özgür Güneş
Üye

Bişey düşünmüşlerdir ya kesin, o sistemi yapan adam salak değildir

Onur Mutlu
Üye

Sormak istiyorum bu eksileyenler Volvo mühendisi mi? İnsan bir cevap yazar.