İtalya’nın Milano kentinde hava kirliliğinin önüne geçmek için uygulanan projelere bir yenisi daha eklendi. Milano Belediyesi şehir merkezindeki işyerlerine özel otomobil yerine bisikletle gelenlere para yardımı yapılacağını duyurdu.

Son yıllarda yaşanan hava kirliliği dolayısıyla Milano şehrinde birçok uygulama hayata geçirildi. Tarihi şehir merkezinin araç trafiğine kapatılması, haftanın belirli günlerinde plaka numarası tek rakamlardan oluşan araçlara diğer günlerde çift rakamlı araçlara trafiğe çıkma yasağı uygulanması, şehrin belirli bölgelerine dizel motorlu araçların girişinin yasaklanması bu uygulamaların başında geliyordu.

Tüm bu uygulamalara rağmen kirliliğin önüne geçilememesi üzerine halkın bisiklet kullanımını artırma çalışmaları başlatıldı.

bisiklet

Milano Belediyesi tarafından açıklanan yeni uygulamada şehir merkezindeki iş yerlerine araçları yerine bisikletleriyle gelenlere para yardımı yapılacağı duyuruldu. Açıklamaya göre işyerine dek kat edilecek kilometre başına 25 cent verileceği kaydedildi.

Bu ayın sonunda yürürlüğe girmesi beklenen uygulamanın, günlük trafik denetimleri ve cezalarının arttırıldığı şu günlerde ilgiyle karşılanması bekleniyor.

Kaynak: yesilgazete.org

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Onur Mutluserhatacar21 Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Onur Mutlu
Üye
Onur Mutlu

Milano Belediyesi çalışıyor ?. Ama gerçekten güzel bir uygulama olmuş. Hibrit araçlar içinde destek verdiğinden hava ve çevre kirliliğine ne kadar önem verdiğini görüyoruz. Bir ara Türkiye’de de tek-çift plaka uygulaması vardı ama yakıt alımı içindi sanırsam.

serhatacar21
Üye
serhatacar21

Ben aylardır buradayım öyle bir uygulama olursa köşeyi dönerim galiba ??