Cars in post race parc ferme. 09.11.2014. Formula 1 World Championship, Rd 18, Brazilian Grand Prix, Sao Paulo, Brazil, Race Day. - www.xpbimages.com, EMail: requests@xpbimages.com - copy of publication required for printed pictures. Every used picture is fee-liable. © Copyright: Moy / XPB Images

Formula 1’in 2017 araç değişiklikleri geçtiğimiz Salı günü Pirelli ile takımlar arasında yapılan toplantıdan sonra yapılacak araç değişiklikleri sıralanmaktan uzak kaldı, fakat gelecek lastik testleri konusunda ilerleme olmamış gibi görünüyor.

Pirelli lastik karakterlerini tartışmak için pilotlar, takımlar ve sporun diğer başkanları ile bir toplantı düzenlemişti. Toplantıya Pirelli’nin patronlarından Bernie Ecclestone, Jean Todt, takım patronlarından ise Ferrari’den Sergio Marchionne, McLaren’den Ron Dennis ve Mercedes’ten Toto Wolff katıldı. Sürücülerden ise Sebastian Vettel, Kimi Raikkonen, Nico Rosberg, Felipe Massa, Valtteri Bottas ve Daniil Kyvat’ın görüşleri ve sürüş tecrübeleri göz önünde bulunduruldu.

2017 için son şans

Pilotlar arasındaki düşünsel farklılıklar göz önünde bulundurulursa, bu olacak toplantıların ilki denilebilir, 23 Şubat’ta Geneva’da bir toplantı daha planlanıyor. Çünkü F1’in kurallarındaki herhangi bir değişikliğin önümüzdeki yılda onaylı olması için bu yıl 1 Mart’a kadar onaylanması gerekiyor.

Lastik testleri

İtalyan firması F1’in patronlarının yüzünü güldürmeyi başarıyor, ancak emellerine ulaşmak istiyorlarsa daha uygun bir test programına ihtiyaçları var. Pirelli ve yarışan takımlar tarafından bu anlaşıldı ve bundan sonra yapılan çalışmalar doğrultusunda 2017 sezonunda tanıtım için hazırlanan lastikler daha geniş olacak. Yeni test kurallarının da bu düzenlemeler arasına koyulmasıyla ay sonuna kadar düzenlemelerin tamamen bitirilmesi amaçlanıyor.

Pilotların düşünceleri

F1 pilotları Pirelli’nin hazırladığı lastiklerin yıpranmayla ve yoldan kopmayla oldukça güzel başa çıktığını belirtti.

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum "F1’in bazı 2017 düzenlemeleri yine belirsiz kaldı"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Dagasan
Üye

Benim okuduğum haberlerde çoğunluk lastiklerden memnun değil, pilotlar lastikleri korumak adına araçların ve kendilerinin limitlerine ulaşamadıklarını belirtiyorlar, hatta çoğu olayın aksine Bernie Ecclestone onlara hak veriyor. Pirelli ise daha fazla test imkanı ile pilotların isteklerini yerine getirmekten mutlu olacaklarını belirtti.