2014 sezonunun Japonya GP’sinde Jules Bianchi’nin geçirdiği feci kaza ve Fransız pilotun uzun süren yaşam savaşını geçtiğimiz yıl kaybetmesi Formula 1’in güvenlik seviyesini tartışma konusu yapmıştı.

Güvenlik konusunda harekete geçen Formula 1 yönetimi ve FIA, her sezon kısık sesle dillendirilen kapalı kokpit dosyasını yeniden araladı. Jetlerde kullanılan kanopi sistemi ve Mercedes’in geliştirdiği koruyucu bariyer sistemi geçtiğimiz sezonun sonunda gizli teste tabi tutulmuş ve sporun yönetimi tarafından Mercedes’in fikri mantıklı bulunmuştu. Buna göre halo adı verilen koruyucu barlar üzerinde markaların görüşleri alınarak düzenlemeler yapılacak ve F1’de 2017’den itibaren resmen kapalı kokpit dönemine geçilecek.

FIA sürüş güvenliği uzmanı Andy Mellor, Red Bull’un Mercedes’in fikrine esnek cam malzeme ve karbon paneller ekleyerek bir tasarım oluşturduğunu ve bunu yarış konseyine sunduğunu açıkladı. Red Bull’un çalışmasına göre halonun kenarları esnek bir cam malzeme ile kaplanacak ve kokpit üst kısmı dışında tamamen kapalı bir yapıda olacak.

Kokpitin halo ya da kanopi ile kapatılması sürücüyü dışarıdan gelen darbelere karşı bir nebze olsun koruyabilecek, fakat takla ve yangın gibi durumlarda pilotun aracın dışarısından nasıl çıkacağı sporun hayranları tarafından merak ediliyor. Zira günümüzdeki yarış kurallarında pilotun araç dışına çıkması için 10 saniye süresi var ve bu süre aşılırsa medikal ekip yarışa müdahale ederek pilotun yanına gidiyor. Bakalım Formula 1 hayranlarının ısrarla karşı çıktığı kapalı kokpit 2017 yılına yetişecek mi?

9
Kimler Neler Demiş?

avatar
8 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Batuhan KaralarBaris Inselelozcengelanl_aklmehmetomeracar Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Baris Inselel
Editor

Bence gayet yerinde bir uygulama. Bazı insanları anlamak zor gerçekten. Seyir zevkini azaltmadığı gibi insan hayatından daha değerli birşey de olamaz zaten.

ozcengel
Üye
ozcengel

Kokpit tasarimiyla seyir zevki ne alaka ?

mehmetomeracar
Üye
mehmetomeracar

önce ralli sonra nascar şimdi de f1 daha ne kaldı

anl_akl
Üye
anl_akl

Bi ayran kaldı.

Dagasan
Üye
Dagasan

Mercedesin halo modelinde yanda camlar yok sadece önden çıkan arkaya uzanan çıta var bir çıta ile kapalı kokpit arasında çok fark ayrıca bu parçanın amacı olası bir arıza ve kaza durumunda etrafa saçılan parçaların pilotların başına gelmesini engellemek/zorlaştırmak (Massa 2009 Macaristan, Justin Wilson 2015 Pocono ve hatta Senna 1994 Imola). Pilotların ölme riskinin azalması nasıl seyir zevkini baltalayabilir anlamadım tabi insanlar ölsün diye izlemiyorsan.