Türk otomobil sporlarının duayen ismi Balkan Ralli Şampiyonu Renç Koçibey, ölümünün 23. yıldönümünde anılıyor.

Anma töreni İstanbul Otomobil Kulübü (İSOK) organizasyonu ile 9 Şubat 2016 Salı günü Saat 13:00´de Zincirlikuyu Mezarlığı´nda yer alan Koçibey´in kabri başında gerçekleştirilecek.

Renç Koçibey Kimdir? (1942-1993)

Renç Koçibey 1942 yılında İstanbul’da doğdu. Daha sonra Fransa’ya yerleşti ve burada bisiklet motosiklet kullanarak söz ettirdi. Lise yıllarında İstanbul’a geri döndü ve Saint Joseph’ten mezun oldu. Motosiklet tutkusunun ardından, ralliye merak saran otomobil sporlarının “paşa”sı Koçibey, FIA kurallarına uygun olarak Türkiye’de yapılan ilk ralli organizasyonu 1968 Trakya Rallisi Anadol marka otomobili ile kazandı. Daha sonra ulusal ve uluslararası bir çok kez rallide farklı otomobiller ile genel klasman birincilikleri elde etti. Koçibey, özellikle yokuş aşağı iniş ve kötü hava şartlarındaki üstün pilotluğuyla tanınırdı.

1984 yılında Balkan Ralli Şampiyonluğu kazanan Koçibey, 1988 yılında “Dünyanın en iyi Mitsubishi pilotu” seçildi. İki kez de Paris-Dakar Rallisi´ne katılan, son olarak Renault Ralli takımında yarışan Koçibey tırmanma yarışları için hazırlanıyor ve arkadan itişli Renault 11 projesi üzerinde çalışıyordu. Evli ve iki kız çocuğu babası olan Koçibey, 1993 yılında İzmit yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonucu aramızdan ayrıldı…

Kaynak: TOSFED

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1
0
0
 
1
Henry Ford
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Henry Ford
Ziyaretçi
Henry Ford

İzmit çocuuğunun biri çarpmıştır. Malum apaçiliğin ana vatanıdır İzmit.