Tesla Motors, Tesla.com domainini, ismi 1992 yılında kayda geçiren Tesla hayranından sonunda aldı.

Anlatılanlara göre Kaliforniyalı bilgisayar mühendisi Stu Grossman domaini efsanevi mühendis Tesla’ya olan hayranlığından, bir fan sitesi oluşturmak için satın alıyor. Ancak bu düşüncesi gerçekleşmiyor ve isim Grossman’da kalıyor.

Tesla faaliyetlerine 2003 yılında başlamış ve Tesla.com isminin Grossman’a ait olması sebebiyle şu ana kadar TeslaMotors.com domain adını kullanmıştı. Alan adı sorgulama servislerinin kayıtlarına göre domain ismi salı günü elektrikli otomobil üreticisine transfer oldu. TeslaMotors.com adresi internet aramalarında daha popüler olduğu için şu an Tesla.com adresine girdiğinizde eski adrese yönlendiriliyorsunuz.

Tabi ki bu yaşananlar Tesla için bir ilk değil. Elektrikli otomobil üreticisi 2006 yılında, Çin’de kendisiyle aynı marka ismini tescilleyen başka bir firma ile de uğraşmak zorunda kalmıştı. Tesla, ismi geri alabilmek için bir anlaşmaya varmadan önce, Çin’de birkaç ay boyunca Tesla yerine Tuosule adını kullanmıştı.

Tesla Motors’un domain adına karşılık Grossman’a ne verdiği ise henüz bilinmiyor. Belki de bir Tesla Model S, Grossman’ın olmuştur.

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum "Tesla.com sonunda Tesla’nın"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
enzo
Üye

Tesla olmasa bile 4 -5 harfli domain adresleri çok pahalı, bu dayı birkaç model s almıştır.

vwgti
Üye

Kim bilir kaç sakal indirdi 😀