Konya’da toplu taşıma için kullanılması planlanan 4 elektrikli otobüs törenle teslim alındı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, CNG yakıtlı otobüslerin ardından Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsleriyle doğa dostu enerjilerin toplu taşımaya entegre edildiğini belirtti.

Yolculu test sürüşlerinde halktan olumlu geri dönüşler aldıklarını belirten Akyürek, çevre dostu 4 elektrikli otobüsün önümüzdeki günlerde hizmete geçeceğini duyurdu. Tam şarj olduğunda 200-300 kilometre aralığında bir menzile ulaşabilen TCV Sileo E-Bus, bu açıdan elektrikli otomobillerle yarışır düzeyde bir kullanım imkanı sunuyor. Enerji sarfiyatı konusunda da oldukça verimli olan araçlar Bozankaya’nın Bursa’daki fabrikasında üretiliyor.

Alçak tabanlı bir yapıya sahip olan Sileo E-Bus, son çıkan toplu taşıma araçları yönetmeliğine de tam uyumluluk gösteriyor. 10.7 metre uzunluğunda olan 3 iniş-biniş kapısı bulunan elektrikli otobüsler, belediye bünyesinde kurulan elektrikli şarj istasyonlarında şarj edilebilecek. Ayrıca 380V’luk enerji kablosuyla da şarj edilebilen Sileo E-Bus bu sayede kullanıcısına acil durumlarda hızlı şarj yapabilme imkanı sunuyor.

Kaynak: Enerji Enstitüsü

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
rbatasoy Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
rbatasoy
Üye
rbatasoy

Ankara ankara ne bursasi?