Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden olan Venezueala 20 yıl aradan sonra benzin fiyatlarına zam yaptı. Tüketiciler yarından itibaren benzini yüzde 6000 zamlı alacak.

Büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya olan Güney Amerika ülkesi Venezuela çareyi benzin fiyatlarına zam ve devülasyonda buldu. Halka ucuz petrol satmak için yılda 10 milyar dolar sübvansiyon yapan Venezuela, devlet gelirlerini artırmak için benzin fiyatına yüzde 6000 zam yaptı.

Venezuelalılar yarından itibaren 95 oktan benzinin litresini yüzde 6086 zamlı alacak. 95 oktan benzinin litre fiyatı yüzde 0.097’den 6 bolivara yükseldi. 91 oktan benzinin litresi ise yüzde 1300 zamlandı.

Venezuela para birimi bolivar da dolar karşısında değer kaybetti. Ekonomik krizi aşmak için aldıkları önlemleri televizyonda duyuran Devlet Başkanı Nicolas Maduro, “Ekonomik dengeleri korumak için bu önlemleri almamız gerekiyordu. Bunun sorumluluğunu da üstleniyorum” dedi.

Kaynak: HaberTürk

Kimler Neler Demiş?

3 Yorum "Venezuela’da rekor zam!"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Onur Mutlu
Üye

Biz kullandığımız yakıtın parasının yarısından fazlasını öderken, elin devleti %6000 zam yapıyor. 20 yıl sonra bir de. Umarım bu haberi baştakiler duymamıştır.

serhatsaglar
Üye

Bizimkiler okumaz inşallah…

Özgür Güneş
Üye

Adamlar %6000 zam yapıp hala bizden 1 Lira ucuza benzin satıyor, ne büyük şok yaşamışlardır