Anahtarsız giriş sistemlerinde büyük tehlike!

Sorun düşünüldüğünden daha ciddi!

4
5021

Gelişen teknolojiler ile beraber otomobillerde mekanik anahtarlar yerine anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemleri yaygınlaşmaya başladı. Frekans eşleşme yöntemiyle çalışan anahtarsız giriş sistemlerinde var olan önemli bir tehlike, büyük bir güvenlik açığına sebep olabiliyor.

Alman Genel Otomobil Kulübü’nün (ADAC) verilerine göre anahtarsız giriş sistemlerindeki açıklardan kaynaklı hırsızlık vakaları son dönemde önemli boyutlara ulaştı. Bunun üzerine bir araştırma çalışması başlatan ADAC, teoride faydalı görünen sistemlerin aslında çok kolay bir şekilde çözülebildiğini gözler önüne serdi.

Yapılan testlerde kullanılan sadece 225 dolarlık bir aparat, kablosuz algılayıcı kartın fob menzili dışında kalmasının ardından devreye girerek aracın kapılarının açılmasına olanak sağlıyor. Audi, BMW, Ford, Toyota, Kia ve General Motors markalarının araçlarında yaşanan bu sorunun çözümü New York Times’ın raporuna göre Faraday kafesi adı verilen elektriksel bir muhafazadan geçiyor. Faraday kafesinin yanında anahtarın içinde olmadığı bir çanta da hırsızların gönderdiği sinyali bloke edebiliyor.

ADAC hazırladığı raporu ve bu açığın nasıl giderileceğini söz konusu markalar ile paylaştı. Çok önemli bir güvenlik açığı yarattığı ifade edilen bu aparatın kullanılmasına engel olacak çözüm bakalım gerçekten de oto hırsızlığı olaylarının azalmasında faydalı olabilecek mi?

Yorum Yaz

4 Yorum "Anahtarsız giriş sistemlerinde büyük tehlike!"

Bana bildir

Buna göre sırala:   en yeni | en eski | en iyi
mehmet
Üye
mehmet
8 ay 10 gün önce

faraday kafes sistemi manyetik alan olusturur iyide bu durumda sadece anlatilana göre benim aracı caliştirmami etkiler.hırsız faraday yönetimini kullanarak nasıl aracı calistiracak…bence bu anlatimda bir celişki var gibi.bildigim kadariyla faraday ismi ile anilan yöntem ve herşeyin atası faraday kisaca yüksek frekanslı rf sinyali yada dalgası bu sinyali sadece nacizane fikrim etkileyebilir ama.caliştiramaz diye düşünürüm.

Özgür Güneş
Üye
8 ay 11 gün önce

Sonra neden boş araba seviyorsun??????????

vostrolog
Üye
vostrolog
8 ay 11 gün önce

Sustasız anahtarların cep delici gücü adına !!!

Ali Serdar GÖK
Editor
8 ay 12 gün önce

Anahtarımın gözünü seveyim 🙂 Mekanik ve hisli (rafine de :)) 😀

wpDiscuz