Dynamic photo, Colour: Sepang Blue

Audi, piyasaya sürüldüğünde dünyanın en güçlü dizel SUV’u olacak SQ7 TDI’ı tanıttı.

Otomobilin kalbinde yeni geliştirilen ve ilk defa seri üretim bir otomobilde kullanılan elektrikli kompresörden (EPC) destek alan 4.0 TDI V8 motor bulunuyor. Tamamen yeni olan bu motor, 435 HP güç üretirken, 900 Nm’lik muazzam torku inanması güç bir şekilde 1000 rpm gibi düşük bir devirde verebiliyor. Bu değerlerle SQ7 TDI, 0-100 hızlanmasını 4.8 saniyede yapabilirken, otomobilin maksimum hızı 250 km/s olarak sınırlandırılmış.

4.0 TDI V8, Q7’yi çok daha hızlı yaparken ekonomikliğini de korumuş. Audi’nin açıklamasına göre bu motor, 6 silindirli bir motora yakın yakıt değerleri sunabiliyor. Ortalama yakıt verisi 7.4 l/100km olarak verilen SQ7 TDI, 194 g/km’lik bir karbondioksit salınımı değerine sahip.

Elektrikli kompresör (EPC), 8 silindirli dizeli turbo gecikmesinin en çok yaşandığı kalkış ve düşük devir anlarında desteklemek amacıyla geliştirilmiş. Hatta Audi’ye göre o kadar efektif çalışan bir sistem ki, turbo gecikmesinin tarih olduğunu söylüyorlar. EPC, elektrikli bir motor tarafından döndürülen ve 70000 rpm’e kadar dönebilen bir kompresör sistemi. Bu sayede V8, hissedilemeyecek kadar ufak bir gecikmeyle gücünü üretebiliyor.

EPC, 7 kW maksimum güce sahip. Bu sistemin kendine ait 48 voltluk bir elektrik altyapısı ve bagajın altında 48 voltluk lityum-iyon bataryası bulunuyor. Batarya, 470 Wh enerjiye sahip ve maksimum 13 kW’lık bir güç sağlayabiliyor. 48 volt ve 12 voltluk elektrik sistemlerini birbirine bağlamak için ise DC/DC çevirici kullanılmış.

Audi mühendisleri, SQ7 TDI için 8 ileri tiptronic şanzımanı yeniden tasarlamak durumunda kalmış ve bunun sonucunda daha hızlı ve daha efektif vites değişimleri için söz veriyorlar. V8 TDI, gücünü quattro tam zamanlı dört çeker sistemi ve kilitli orta diferansiyelle yere iletiyor. Standart olarak 20 inçlik jantlar ve 285/45 lastiklerin üzerinde yürüyecek olan SQ7 TDI, istenirse 22 inç jantlarla da alınabilecek.

Opsiyonlardan devam etmek gerekirse, SQ7 TDI’da sürüş dinamiklerini geliştiren bir paket olacak. Bu pakette spor diferansiyel, elektromekanik aktif yatma stabilizasyonu ve arka tekerleklere dönüş yeteneği sağlayan sistem mevcut. LED farların standart olduğu otomobilde Audi, maksimum aydınlatma performansı için opsiyonel olarak Matrix LED farları da sunacak.

Dünyanın en güçlü dizel SUV’u olan SQ7 TDI, aynı zamanda segmentinin en hafif modeli ve 0.34’lük bir sürtünme katsayısına sahip. Müşteriler modeli 5 veya 7 koltuklu olarak satın alabilecek ve standart Q7’de sunulan neredeyse tüm opsiyonlar SQ7 TDI’da da sunulacak.

Audi, siparişlerin baharda alınmaya başlanacağını ve modelin Almanya fiyatının 89.900 Euro’dan başlayacağını belirtti.

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum "Audi, SQ7 TDI’ı tanıttı"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Necmettins
Üye

Audi’nin V12 TDI motoru vardı daha önceden 6 litre 500 beygirlik. Bu motorun en güçlü dizel motor olduğunu kim söylüyor ?

deco
Üye

Trafikte arkasında kalmamak dileğiyle. Malum bir VAG dizeli ???