Honda Clarity Fuel Cell

Küresel ısınmanın baş göstermesinden itibaren otomotiv sektörü ciddi anlamda temiz enerji kaynaklarına yönelme yaptı. Bazı markalar hybrid, bazıları sadece elektrikli otomobil yaparken Honda, Clarity Fuel Cell’de hidrojen kullanarak bu kervana katılmış durumda.

Araç teknik özellikleri göz önüne alındığında 1890 kg gibi oldukça fazla bir ağırlığa sahipken gücünü 130 Kw güç, 300 Nm tork üretebilen motorundan sağlayacak. Piyasadaki popüler elektrikli otomobillerden Tesla Model S’ in 435 km menziline kıyasla 750 km yol alabilen Clarity bu konuda oldukça başarılı gözüküyor.

Aracın yanında Power Exporter 9000 adında bir jeneratör de tanıtan firma bu yönüyle Tesla’nın Powerwall’ına da bir cevap vermiş oluyor. Clarity’den aldığı hidrojen yakıtıyla çalışan jeneratör firmanın belirttiğine göre ortalama bir evin ihtiyacını 7 gün boyunca karşılayabilecek düzeyde elektrik üretimi gerçekleştirebiliyor. Powerwall’dakinin aksine herhangi bir enerji depolama yeteneği bulunmayan jeneratörün çalışması için hidrojen yakıtıyla beslenmesi gerekiyor.

41 litre hacminde yakıt deposuna sahip araç ilk etapta 200 adet üretildi.

Aracın satışına önümüzdeki günlerde Japonya’da başlanması planlanıyor.

Kimler Neler Demiş?

5 Yorum "Clarity Fuel Cell yollara hazır !"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Dominic_Toretto
Üye

Gelecekte uçan arabalar olacak dendiğinde buna benzer bir araç gelirdi hep akıllara 🙂 tasarım güzel fakat ne kadar mantıklı göreceğiz.

ali_tremonti
Üye

bana biraz eksik geldi haber :/

glasius
Üye

mesela hidrojeni nereden dolduruyoruz:)