Renault, Nissan, Honda, Kia, Volvo, Yukon Motors ve PSA Peugeot Citroën gibi markalarla ortaklığı bulunan Çinli otomobil üreticisi Dongfeng, yeni modeli Aeolus A9’un üzerindeki örtüyü kaldırdı.

Dongfeng, Yunan mitolojisindeki rüzgar tanrısından esinlenerek ismini koyduğu Aeolus A9’u Citroën C5’in üzerine inşa ederken, kaputunun altında yine PSA grubuyla ortaklaşa geliştirdiği 1.8 lt’lik turbo beslemeli motoru kullanmış.

Geçtiğimiz yıl tanıtılarak daha sonra askıya alınan Citroën C4 temelli Aeolus L6’dan sonra ikinci PSA alt yapısı kullanan otomobil olan Aeolus A9, tasarım anlamında pek çok markadan izler taşırken teknik verileriyle alakalı henüz net bir bilgi ise bulunmuyor.

2014 yılında dar boğazdan geçen Citroën’in imdadına şirketin %14’lük hissesini 800 milyon €’ya satın alarak yetişen Dongfeng’in, premium otomobiller yolunda emin adımlarla ilerleyen DS için de girişimlerde bulunabileceği belirtiliyor.

Kimler Neler Demiş?

9 Yorum "Fransız usulü Çin tavuğu: Aeolus A9"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
ergnhkn
Üye

adamlar yapıyor çakma dersiniz de ne markaların parça tederikçisi biz ne yapıyoruz da adamları begenmeme hakkın bile yok senin anca hazıra kon üretmeden eleştirmek bizde

Gursel24
Üye

yahni

123456mtn
Üye

Poposu sm7 Latitude , kadranlar a-b-c sütünları 508 , burnu passat , şasi c5

123456mtn
Üye

Jantlar 508 GT

mehmettkantaci
Üye

başta audi a9’u aeolus diye yanlış yazdılar sandım

ghrozen
Üye

çakma makma adamların kendi markaları var en azından kendi vatandaşlarına satıp ülke parasının yurt dışına çıkmasını engelliyorlar bizde o da yok anca egea yada c hr türkiye de üretiliyor diye sevinelim