3 dünya şampiyonluğu bulunan efsane pilot Niki Lauda, 2016’da getirilen yeni F1 sıralama formatının “aptalca” olduğunu düşünüyor.

Sıralama turları bu haftasonu yapılacak Avustralya Grand Prix’iyle başlayarak, gride ve yarışlara heyecan katmak ümidiyle getirilen yeni bir sistemle yapılacak. Bu yeni format, eski sistemin gayet düzgün işlediğini düşünen bazı pilotlar tarafından pek hoş karşılanmadı.

Mercedes F1 takımının yönetim kurulu başkanı Lauda, bu pilotların görüşüne katılanlar arasında. Lauda bu yeni sisteme karşı olsa da, bunun Bernie Ecclestone tarafından önerilen gridi ters çevirme fikrinden daha iyi olduğunu düşünüyor.

Gazzetta dello Sport’a konuşan Lauda’nın, yeni sıralama formatıyla ilgili açıklaması ise şöyle: “Yeni format aptalca görünüyor. Üyesi olduğum Strateji Grubu’nda Ecclestone, pol pozisyonu yarışını daha rekabetçi bir hale getirmek için bir yenilik yapılması gerektiği fikrini ortaya atmıştı. İlk teklif gridi ters çevirmekti, yani en hızlı zamanı yapan pilot 10. sırada başlayacak ve buna göre devam edilecekti. Bu fikir, Mercedes olarak bize çekici gelen bir fikir değildi, bu yüzden diğer alternatifi seçmek bizim için daha avantajlı oldu. Ancak Melbourne yarışına kadar bu konuda her şeyin hazır olup olmayacağını bilmiyorum.”

Sözlerine Mercedes’in bu sene de zirvedeki takım olacağını düşündüğünü belirterek devam eden Lauda; “Son şampiyonalarda daha güçlü olmamızın suçlusu Mercedes değil. Hedefimiz zirveye oynamaya devam etmek, ancak aradaki farkın azaldığını düşünüyorum. Geçtiğimiz yıl Ferrari’nin yarım saniye önündeydik ama bu yıl bu fark 2/10 saniyeye düşebilir.” açıklamasıyla da Mercedes’in rakiplerinin gelişmesinin farkında olduğunu ve geriye düşmemek için var gücüyle çalıştığını göstermiş oldu.

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
fksarallbsdundarbinglidakBaris Inselel Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
fksarall
Üye
fksarall

Şu tarz haberleri girerken daha çok bilgi verilmesi daha iyi olur. Mesela bunda yeni F1 sıralama formatı bilmeyen insanlar olabilir (mesela ben), azıcık o formattan da bahsedilse okuyan için daha anlamlı olurdu bu haber.

binglidak
Üye
binglidak

rush (zafere hücum)
izlemeyenler varsa izlesin bu filmi

bsdundar
Üye
bsdundar

Kesinlikle bu filmi izlemek lazim. Niki Lauda isminin ne demek oldugunu anlayin.

Baris Inselel
Editor

adamsın be !!