Yollarda ve pistlerde görmeye alışık olmadığımız, Dünya’da sadece 30 adet bulunan Ferrari FXX eski bir askeri havaalanında görüntülendi.

Döneminin Ferrari Formula 1 takımı ve Michael Schumacher ile beraber geliştirilen, temeli Enzo olan bu özel otomobili pistte 322 km/s hıza ulaşırken görmek, tek boynuzlu atı görmekle eşdeğer. Hatta bu o kadar özel bir deneyim ki, videoyu çeken kişi aracın sesinin kilometrelerce öteden, adeta Formula 1 araçlarını aratmayacak şekilde duyulduğunu belirtmiş.

Her ne kadar temelde Enzo olsa da FXX’in; 8500 devir çevirebilen 820 beygir gücündeki 6.3 litrelik atmosferik motoru, özel geliştirilmiş 19 inçlik jantları, dönemin Formula 1 araçlarındakilerle benzeşen şanzımanı ve karbon fiber frenleri diğer otomobillerden, hatta diğer Ferrari’lerden ayırıyor.

Bu 30 adet üretilen FXX’ler, sahipleri tarafından sadece Ferrari’nin onayladığı pist etkinliklerinden kullanılabiliyor.

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum "Çığırtkan hayvan kendi habitatında görüntülendi"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Burak
Ziyaretçi

Ferrari boşuna dünyanın en iyi spor otomobil üreticisi değil. Enzo Ferrari “Diğerleri otomobil satabilmek için yarışır, biz ise yarışabilmek için otomobil satarız.” Şu kelime bile Ferrari’nin neden Ferrari olduğunu çok iyi özetliyor

ibougur
Üye

Çok güzel makine ya. Çocukken hayalim Ferrari Enzo’ydu hatta babam doğum günümde akülüsünü almıştı gerçeği kadar olmasada güçlüydü sara sara kalkıyordu.