Güvenlik, günümüzde taşımacılık ve ulaşım sektörünün bir numaralı önceliği durumunda. Şirketler ve güvenlik standartlarını belirleyen kurumlar, hava yolu ve otomotiv endüstrisinde her geçen gün bu özelliği geliştirmenin yollarını arıyor. Bu kapsamda Ulusal Otoyol Güvenliği İdaresi (NHTSA), Federal Havacılık İdaresi (FAA) ile işbirliği yapmaya hazırlanıyor.

Edinilen bilgiye göre, NHTSA ve FAA, 22 Nisan tarihinde potansiyel stratejileri ve gelecek planlarını tartışmak için otomobil üreticilerinin ve büyük hava yolu şirketlerinin temsilcilerinin katılacağı bir panel gerçekleştirecek.

Bilindiği üzere en güvenilir ama aynı zamanda en çok korkulan ulaşım aracı uçak. Bunun tam tersi, en çok kaza ve can kaybı yaşanan yollar ise karayolları. Bunun nedeni insan müdahalesine çok açık durumda olması. “Uçakları da insan kullanmıyor mu?” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak bir pilotun aldığı eğitim ve disiplinle, en azından kendi ülkemizde ehliyet almanın kolaylığını düşünmek bile karşılaştırmanın doğruluğunu anlamak için yeterli.

Trafik kazalarında ölenlerin sayısı 1970’lerin başında zirve yaptıktan sonra düşüş eğiliminde olsa da hala hava yollarına göre çok daha yüksek durumda. Raporlara göre ticari hava yolu uçuşlarında 1998-2008 yılları arasında ölümlerde %83’lük bir azalma oldu. Bu sebepler ışığında FAA, NHTSA’ya yardımda bulunacak. Her ne kadar elma ile armut kadar farklı iki alandan bahsediyor olsak da, işe yarar ve öğrenilebilir benzerliklerin olduğu ve kurumlar arası yardımlaşmanın güvenlik standartlarına olumlu yansıyacağı kesin.

 

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir