Kendi kendini sürebilen bir otomobil geliştirmek için uğraşan dünya çapındaki 5 şirket, Federal Hükümet’ten bu araçların kullanabileceği yolların düzenlenmesi için bir lobi kurulmasını istedi. Otonom sürüş dünyasının en büyük şirketleri günümüzde de çalışmalarına devam eden Ford, Volvo, Uber, Google ve Lyft şirketleridir.

 

Sloganı “Daha güvenli yollar için otonom sürüş koalisyonu” olan çalışma grubunun hedefi ise milletvekilleri, belediye çalışanları ile ortak çalışarak eyalet ve federal düzeyde, kural ve düzenlemelerin hayata geçirilmesi.

 

Google, bu düzenlemelerin ve çalışmaların ulusal düzeyde olması konusunda koalisyona liderlik eden şirket.

 

Volvo, bir yılı aşkın süredir devlet ile yaşanan pürüzleri gidermek adına federal hükümete baskı yapmaya devam ediyor. Geçen sonbaharda Washington D.C.’de düzenlenen, şirketin ev sahipliği yaptığı bir davette CEO Hakan Samuelsson: “ABD, Federal Kurallar’ın eksikliği dolayısıyla otonom araçların test ve sertifikasyon konusundaki dünya çapındaki liderliğini kaybetmekle karşı karşıya.” dedi.

 

Koalisyon üyeleri, otonom sürüş dünyasının amacının kendi başlarına araç kullanamayan insanlar, yaşlılar veya özür sahibi insanlara yeni bir mobilite seçeneği sunmak olduğunu ve bunun Amerika’daki mevcut ulaşım sistemine alternatif olabileceğini söylüyor. 33.000’den fazla Amerikalı geçen yıl trafik kazasında hayatını kaybetti ve bu kazaların yaklaşık %94’ü insan hatalarının veya davranışlarının sonucuydu.

 

“Otonom araçların tamamen daha güvenli, daha verimli olacağını ve şu anda araba kullanamayacak durumda olanlar içinde mobiliteyi arttırmalarına yardımcı olacağını düşünüyoruz.” Ford sözcüsünün bir diğer cümlesi de, “Koalisyon, otonom araçların gelişimini ve kullanımını sağlayacak politika çözümlerinin izlenmesi için birlikte çalışacak.” oldu.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1
0
0
 
1
İstanbullu
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
İstanbullu
Üye
İstanbullu

Peki otonom arabalar çıktı diyelim, Ekonomi çökmez mi. 30 bin taksi var desek, 30 bin işsiz ne yapacak.