Ford, 1.6 milyar dolarlık yatırımla Meksika’da, “yeşil” bir otomobilin de üretilebileceği yeni bir fabrika açacak.

Bu fabrika Amerikalı üreticinin Kuzey Amerika’da 20 yıldan uzun bir süredir kuracağı ilk fabrika olma özelliğini taşıyacak ve bu büyük yatırım için adres Meksika olarak belirlenmiş. Ford, hangi modellerin bu yeni fabrikada üretileceğini belirtmemiş olsa da pek çok kaynağın belirttiğine göre bir sonraki nesil Focus’ların üretimi Michigan’dan Meksika’ya kaydırılabilir.

Daha ilginç bir bilgi ise Ford’un Meksika’da elektrik, hybrid ve plug-in hybrid konfigürasyonlarına sahip yeni bir modeli de üretebileceği yönünde. Bu modelle ilgili herhangi bir bilgi olmasa da Model E adıyla, yeni nesil Focus tabanlı ama Focus’tan kendini ayıracak bir gövdeyle üretilip piyasaya sürülmesi planlanıyor. Ford, 50.000 adetlik bir üretimle C-Max Hybrid, C-Max Energi plug-in hybrid ve Focus Electric modellerinin yerine “Model E”’yi getirmeyi planlıyor.

Ford; 2013’ün sonlarına doğru, Tesla’dan birkaç ay sonra Model E isim hakkı için başvuruda bulunmuştu. Bundan 1 yıl kadar sonra yapılan açıklamada, bu durumun Tesla ile Ford arasında dostça çözüldüğünü ve ismi Ford’un kullanacağı belirtilmişti. Tesla’nın Model E ismini yeni tanıtılan Model 3’te kullanmak amacıyla almak istediği de uzun zamandır dolaşan dedikodulardan biri.

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir