Geçtiğimiz hafta Japonya’da meydana gelen 7.3 ve 6.4 şiddetindeki iki deprem otomotiv sektörünü de etkiledi. Honda, Nissan ve Toyota markaları Japonya’daki depremden ötürü bu bölgedeki üretimlerini geçici bir süreliğine durdurma kararı aldı.

Merkez üssü Kyushu adası olan iki deprem toplamda 45 kişinin ölümüne ve 1100 kişinin yaralanmasına sebep olmuştu. Kumamoto kentinde büyük maddi hasara sebebiyet veren deprem yüzünden başta otomotiv sektörüne parça tedarik eden yan sanayi firmaları olmak üzere pek çok fabrika da ağır hasar gördü. Kumamoto’daki fabrikalardan parça satın alan Nissan ve Toyota Japonya’daki üretimlerini geçici bir süreliğine durdurma kararı aldı. Diğer bir Japon üretici Honda ise motorsiklet fabrikasındaki hasarı tespit etmek için Kumamoto fabrikasındaki çalışanlarını izne ayırdı. Bu 3 fabrikanın üretimi durdurma kararının günlük 50.000 araca mal olması bekleniyor.

Ayrıca Sony’nin görüntü sensörü üreten fabrikası da depremden sonra kullanılamaz hale geldi. Japon teknoloji devinin bu fabrikasının hasar tespit çalışmalarının ardından yakında üretime başlaması bekleniyor.

 

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Chris Wolstenholme Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Chris Wolstenholme
Üye
Chris Wolstenholme

1100 kişinin yaralanmasına sebep oldu heralde. ”yaralanmasına” kısmını yazmayı unutmuşsunuz galiba