Yaklaşık 1 ay önce haberini yaptığımız, sadece Çin pazarı için üretilen Mazda CX-4 Pekin Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı.

Otomobil ile ilgili görselleri incelediğimizde, her geçen gün büyüyen rakiplerine rahatlıkla kafa tutabilecek çekici bir tasarımının olduğu gözümüze çarpıyor. Beklediğimizden biraz daha büyük olan bu otomobil 2.7 metrelik dingil mesafesine ve yerden 20 cm’lik bir yüksekliğe sahip. Bu verileri göz önüne aldığımızda aracın ölçülerinin daha çok CX-5’e yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Otomobilin ön yüzüne, LED teknolojili farlarla kuşatılmış ikizkenar yamuk şeklindeki ızgara hakim olurken gözlerimizi aracın arkasına doğru kaydırdığımızda sportif bir şekilde yükselen tavan çizgisini şık bir spoiler tamamlıyor. Arka tarafta ise stop lambalarının altında yer alan büyük sis farları egzoz çıkışlarının hemen üstünde konumlandırılmış.

İçeri adımımızı attığımız an diğer Mazda’larda görmeye alışık olduğumuz, benzer bir tasarım bizleri karşılıyor. Orta konsolda çift bölgeli otomatik klima kumandaları bulunurken, üst tarafında ise 7 inçlik bir ekran yer alıyor. Bu ekran istenildiği taktirde vites kolunun arkasında bulunan kumanda yardımıyla yönetilebiliyor.

Otomobil, 2 ve 2.5 litrelik dört silindirli Skyactiv-G benzinli üniteler ile alınabiliyor. 2 litrelik motor 158 beygir gücü ve 202 Nm tork üretirken, bu gücü 6 ileri otomatik şanzımanı ile ön tekerlere aktarıyor. Diğer versiyon ise 2.5 litrelik üniteden 192 beygir gücü ve 252 Nm tork sağlıyor. Dört tekerden çekiş sistemine sahip olan bu araç ise 2 litrelik motorda kullanılan şanzımanın aynısını kullanıyor. Yakıt tüketim ortalamaları ise sırasıyla 100 kilometrede 6.2 litre ve 100 kilometrede 7.2 litre olarak belirtilmiş.

Eğer bir gün olur da Avrupa Pazarına girerse, bu motor seçenekleri ile ülkemizde avantajlı olamayacak olsa da; otomobilin, son dönemde yaygınlaşan “Coupe-SUV” ligine hızlı bir giriş yaptığını söylemek zor değil.

Kimler Neler Demiş?

5 Yorum "Mazda CX-4 Pekin’de tanıtıldı"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
mehmettkantaci
Üye

umarım cx-3 gibi küçük bagaj ve oturma alanları kısıtlı olmaz bunlara rağmende yine cx-3 kadar sevebiliceğim bir araç 🙂

serdar
Üye

koy buna 1.5 dizeli gitmezse gitmesin. dursun yeter…

glasius
Üye

içi ayrı dışı ayrı güzel ama 1600 cc’nin altında motorla gelmesi zor gibi gibi.

Prof78
Üye

Bu araç çin pazarı ile kısıtlı kalmamalı bence

ysrblc16
Üye

Şu Kodo tasarım dili şahsi kanaatimce Çok yakışıklı çok güzel.Eğer adam akıllı Dizel-oto kombinasyonuyla gelirse ve fiyatı şişirmezseler baya satar gibi.