Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Makina Mühendisliği Otomotiv Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atilla Bilgin, ikinci el otomobil alırken kilometreye bakmaktan ziyade aracın dış aksamına, kaportaya bakmanın daha mantıklı olduğunu söyledi.

Bilgin, yaptığı açıklamada, günümüz teknolojisinde otomobildeki motorların çok gelişmiş olduğunu ve ömürlerinin uzun olduğunu ifade etti.

İkinci el otomobil alırken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler olduğunu vurgulayan Bilgin, “İkinci el araç alırken motorundan, aracın yaptığı kilometreden çok diğer aksamlarına bakmak gerekir” dedi.

Yeni nesil araçların artık çok daha fazla kilometre yapabildiğini kaydeden Bilgin, “İkinci el araç alırken kilometreye bakmaktan ziyade aracın dış aksamına, kaportaya bakmak daha mantıklıdır. Yeni nesil motorlu araçlarda 100 bin kilometreler çok da büyük rakamlar değil. Yani bakımları zamanında ve yerinde yapılmış araçların motorlarının yapmış olduğu kilometre çok önemli değildir, alırken kaportası daha önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak : Anadolu Ajansı

11
Kimler Neler Demiş?

avatar
8
3
2
 
8
cobongonrkdrarslnkerem61mehmetomeracarinzfatih
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
cobongo
Üye
cobongo

ayrıca motoruna bakmadan araba alıp ne elde eder ki insan? kaporta sonucta.. boyanır geçer.. vitrin ve makyaj her zaman kolay elde edilebilir fakat mekanik asla eskisi gibi olmaz…

yurdum profesörü işte.. çok şaşırmadım.

cobongo
Üye
cobongo

Haber metninin 4/3 ü aynı şeyi tekrar ediyor. başımı döndürdü :))

nrkdrarsln
Üye
nrkdrarsln

1- Motor konusunda önemli olan aracın km’si değil gördüğü devirdir.
2- Atmosferik motorun ömrü turboya göre çok daha uzundur. 😀
3- Km yaptıkca aracın sadece motoru değil diğer aksamları da eskir ve üretim maliyetlerinden dolayı artık bir çok firma görünmeyen yerleri kalitesiz yapıyor ve ayrıca elektronik arttıkça arıza da artar.
4- Önce motor ve mekanik sonra kaportaya bakılır. Kimse, motoru bitik arabayı hatasız boyasız diye almaz.
5- Önemli olan hepsi. 😀

kerem61
Üye
kerem61

SAYIN AKADEMİSYENİM! seninle aynı okulda olmaktan nefret ediyorum. KTÜ den nefret ediyorum.duygularımı tekrar hatırlattığın için sağol.

mehmetomeracar
Üye
mehmetomeracar

BMW ci dayının e39 u kaza yapmasam kullanırdım diyor yada gürcistanda milyon km deki mercedes taksiler ilerde olmıyacak kalite düştü arabanın sac kalınlıkları artık kullanma klavuzunun kapağıyla aynı kalınlıkta hatta naylon aah ah gitgite herşey ama herşey dandikleşiyor not daha 18 yaşındayım ben dahi böyle düşünüyorum

nrkdrarsln
Üye
nrkdrarsln

dandikleşen bir çok şey var kardeşim ona lafım yok ama, sacların incelmesi büyük teknoloji hatta plastik bile kullanılabilir. Hem hafif, hem maliyeti ucuz, hem kazada değişmesi ucuz, kazada sac eğilince macun boya yaparsın plastik esnek olduğu için yerine geri döner. 😉 BKZ. Tamponlar eskiden sac olunca ön yargı oldu ama artık bütün araçlar plastik kullanıyor, çamurluklar da plastiğe yavaş yavaş dönüyor hatta bir dönem BMW’de kullandı ama ön yargıdan saca döndü. BKZ. güvenlik sacın kalınlığıyla alakalı değildir önemli olan şase, yani sacı kalınlığının kazada hiç bir işlevi yok 20-30 km’ye kadar.