İzmit Körfezi Asma Köprüsü’nde tüm tabliyelerin montajı tamamlanarak, körfezin iki yakası birleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Perşembe günü düzenlenecek törene katılması beklenirken, 2 bin 682 metre uzunluğundaki köprü Mayıs ayında ulaşıma açılacak.

Montaj tamamlandı

433 kilometrelik Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en önemli bölümünü oluşturan İzmit Körfezi Asma Köprüsü’nde köprüde tabliyelerin montajı tamamlandı.

Dünyada ikinci sırada

Bin 550 metre genişliği ile dünyanın en uzun açıklıklı ikinci asma köprüsü olacak Körfez Geçiş Köprüsü’nün yer aldığı Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi’nde ayrıca 18 bin 212 metre uzunluğunda 30 viyadük, 7 bin 395 metre uzunluğunda dört tünel, 209 köprü, 18 gişe alanı, 5 otoyol bakım işletme merkezi, yedi servis alanı ve yedi park alanı yer alıyor.

Geçiş bugünkü kurla 120 TL

Yaklaşık 1.1 milyar dolar yatırımla yapılan Kocaeli ve Yalova istikametlerine 3’er şeritli yapılan köprüde 1 de hizmet şeridi bulunacak. Köprü ulaşıma açıldığında körfezi dolaşarak 2 saat, feribotla 1 saat olan İzmit Körfezi geçişi süresi yaklaşık 6 dakikaya inecek. Köprüden geçiş ücreti ise 35 dolar artı KDV olacak. Yani bugünkü kurla yaklaşık 120 lira.

Perşembe günü düzenlenecek törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılması beklenirken, Dilovası’nda köprünün çevresindeki yollarda da bakım çalışmaları yapıldı.

Kaynak: Milliyet, NTV

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

21 Yorum "Tarihi proje bitti, iki yaka birleşti"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
golfr32
Üye

Yeni haber..tek yon 25 dolar gidis donus 35 diyorlar.o zaman makul.bol miktarda kullanalim.

sokanari
Üye

Köprü geçiş ücretinin üstüne bir de kilometre başına bilmem kaç sent para alınacak; daha o yazılmamış haberde.

Cenk
Üye

120 lira mazotla 700-750 km yol yapıyorum ben yahu.

golfr32
Üye

gecmem diyenler veya negatif yorum yapanlar kopruyu kullanabilecek olanlar , olumune savunanlar ise arabasi olmayip etrafindan dolasacak olanlar. acayip degisik bi memleketiz. ama 120 tl gercekten cok. acil isi olan parasi olan kullanir gerisi feribot ya da etrafini dolanir. ha gecmesinizde yapan sirkete garanti verilmis durumda. hic kimse gecmese ayda yaklasik 80 milyon $ devlet odeyecek . ne guzel gecsek de gecmesek de odeyecez.

bt
Üye

biz projenin içindeyken istanbul’dan izmir’e 80$ a gidilecek diyorlardı da gülüyorduk. bu fiyatı görünce inanmaya başladım.