Volkswagen, daha güçlü ve daha ekonomik, EA221 kodlu TSI Evo motor ailesini Viyana Motor Sempozyumu’nda tanıtacağını duyurdu.

Yeni motor ailesi, yepyeni 1.5 litrelik TSI’ın iki farklı versiyonundan oluşacak. 128 HP (96 kW) ve 147 HP (110 kW) gücündeki bu iki farklı versiyonun görev aldığı otomobiller, yılın sonuna doğru satışa çıkacak. Alman üretici yeni motoru hakkındaki detayları gizli tutsa da, motorun Miller yanma döngüsü ile çalışacağını ve 12.5:1 gibi yüksek bir sıkıştırma oranına sahip olacağını doğruladı.

Yeni 1.5 TSI, motor tepkisini önemli oranda iyileştireceği söylenen değişken türbin geometrisine sahip yeni turboşarj ünitesi ile birlikte çalışacak. Motordaki common-rail enjeksiyon sisteminin basıncı ise 350 bar değerine kadar çıkabiliyor. Volkswagen, net tork değerlerini paylaşmasa da (kesin olmayan bilgilere göre 200 Nm), benzinli olduğunu altını çizmemiz gereken motorun, maksimum tork değerine 1300 rpm gibi düşük bir seviyede ulaşabildiğini belirtti.

Performanstan sonra biraz da ekonomiden bahsedelim. Volkswagen, yeni motorunun şu an piyasada olan 123 HP gücündeki 1.4 litrelik TSI’dan %10 daha cimri olacağını açıkladı. Volkswagen yetkilileri, motorun yakıt tüketimi hakkında, silindir deaktivasyonu teknolojisi ve diğer geliştirmeleri de hesaba katarak, “test sonuçlarında belirgin bir değişiklik yapmasa da günlük hayatta kesin bir fark oluşturacak” dedi. Söylenenler doğru ise bu bilgiler 100 kilometrede 1 litreye kadar yakıt tasarrufu anlamına gelebilir.

Kimler Neler Demiş?

27 Yorum "Volkswagen, yeni 1.5 litrelik TSI Evo motorunu tanıttı"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
aliveli
Ziyaretçi

ortalik karma karisik oldu.dizel alalim diyoruz,dizelin ne olacagi belirsiz.benzinli alalim diyoruz benzin pahali.lpg ye guvenmiyorum.geriye en mantiklisi hibrit kaliyor.tiguan 1.5 tsi 130 hibrit ne zaman cikacak acaba.

bloodysco
Üye

Motora gelince otopark.com tarafından yapılan 1.4 Tsi testinden sonra 9 ortalama olmasından kaynaklı yeni motorda da çok bir farklılık olacağını düşünmüyorum. Fabrika verisi yanılmıyorsam 5 civarında. %100 sapma var nerdeyse

glasius
Üye

Bu haber sanırım İngiltere kaynaklı. 2-3 beygirlik farklardan öyle olduğunu düşünüyorum. Çünkü güncel TSI 123 değil 125 beygir. Ayrıca yeni çıkacak olan 1.5 TSI’lar da sırasıyla 130 ve 150 HP. Motorların verdiği güç ve tork aşağı yukarı aynı olsa da daha alt devirde elde edilen max tork ve daha dengeli yayılmış tork eğrisi performansı olumlu yönde etkileyecektir.

Burak Yavuz
Üye

Beygir gücü ölçmek için pek çok yöntem var. Ölçülen tekniğin formülizasyonuna göre sonuçlar; bhp,hp,ps,whp gibi birimlerde çıkabiliyor. VW kendi otomobillerinde PS olarak beygir gücünü gösteriyor. PS(Pferdestärke), Almanların güç ölçme yöntemidir. 125 PS olarak bildiğimiz VW motoru aslında 123,28 hp gücünde. 150 PS olanı da 147,94 hp.

glasius
Üye

ben VW’nin yalancısıyım:) Sonuçta bu motolar Türkiye’ye gelince 130 ve 150 diye satılacak.

Wolqun
Üye

Ben bu motordan bişey anlamadım, beygiri artmamış, torku artmamış, hacmi artmış, yakıtın da ne olduğu net değil. Yeni nesil 1.5 yapıyorsan baz vers. 150 bg, üst vers. 180 bg civarı olmalıydı.

Akarsu
Üye

PHEV demiş 🙂
Amaç uygun fiyata 48V mild hybrid araç yapabilmek bence.