Hidrojen yakıt hücresi teknolojisi gerek verimlilik gerekse çevre konusunda geleceğin yakıtı olarak anılıyordu. Anılıyordu diyoruz zira 2027’de hidrojen yakıt hücreli araç sayısı mevcut otomobillerin sadece %0.1 ‘ini kapsayacak.

Hidrojen yakıtlı otomobillerin geleceğinin bu kadar kötü olması konusunda iki temel sebep var. Bunlardan birincisi üretim maliyetlerinin oldukça yüksek olması diğeri ise ürün pazarının çok dar olması.

2016-toyota-mirai-2-1

Piyasada hidrojen yakıt hücresi ile çalışan sadece üç araç var. Bunlar Toyota Mirai, Honda Clarity ve Hyundai Tucson/ix35. Önümüzdeki yıllarda sektörün genişleyeceği tahmin edilse de iki elin parmaklarını geçmeyeceği de verilen bilgiler arasında.

Sektördeki diğer sorun ise ekonomik sebeplerden kaynaklanıyor zira içlerindeki en uygun fiyatlı olan Toyota Mirai 57.500 $ ‘dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Aylık kiralamalar ise 499$ ‘dan başıyor.

IHS Automotive ise yaptığı  açıklamada sektörü geliştirmek için “Elimizden geleni yapıyoruz zira emisyon değerleri yüksek olan araç sayısı arttıkça dünya daha kirli ve  yaşanmaz bir hale gelecek.” diye konuştu.

 

 

Kimler Neler Demiş?

5 Yorum "2027’de hidrojen yakıtlı araç kalmayabilir"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
hobbitekmek
Üye

ilginçtir zamanında buna benzer karalamaları TV için de söylemişlerdi. Karalama türü farklıydı ancak aynı şeye hizmet ediyordu. Yakında elektrikli arabalar içinde bi şey çıkarsa şaşırmam zira petrol şirketleri büyük zararda

Onur Mutlu
Üye

Toyota bence en mantıklı işi yaptı bu Hidrojen yakıtlı pilli arabayı çıkartarak. Çünkü atmosferde en çok bulunan gaz Hidrojen. Ayrıca elektrikli arabalardan daha hızlı doluyor ve yakıtı en az elektrikli arabalar kadar ucuz.

theaozturk
Üye

Atmosferde en çok bulunan gaz hidrojen değil dostum, azot. Ayrıca hidrojeni genelde suyu ayrıştırarak elde ediyorlar.

Batuone1
Üye

Toyotayı anlamak çok güç zaten hidrojeni kim ne yapsın altyapısı yok birşeyi yok birde tipsiz tipsiz hibridler yapıyor evlere şenlik. Bir tek Tesla dan umutluyum zaten.

İstanbullu
Üye

Yakıt hücresi tam bir manyaklık zaten. Ceyranlı araba yapmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Dünyada her km kareye 130 bin elektrik prizi düşerken kim neden hidrojenli araba için hidrojen istasyonu açsınki.