Tesla sürücüsü trafikte seyir halindeyken uyudu!

Umursamaz şoför otonom sürüşün sınırlarını zorlarsa...

3

Tesla’nın uzun uğraşlar sonucunda kendi bünyesine kattığı “Autopilot” adındaki yarı otonom sürüş özelliğinin, olası trafik kazalarını %50 oranında azalttığı hatta bu oranın ilk versiyonlarda bile geçerli olduğu, Kaliforniyalı firmanın patronu Elon Musk tarafından yakın geçmişte açıklanmıştı. Geliştirilen otonom sürüş özelliğinin her ne kadar üst düzey bir seviyede çalıştığı tartışılmasa da sistemin henüz tamamen insansız bir şekilde çalışmasına olanak sağlanmıyor. Bu nedenle Model S’e ve Model X’e entegre edilen Autopilot, güvenli bir sürüş için kontrolü tamamen ele geçirmiyor ve sürücüsüne uyarılar vermeyi ihmal etmiyordu. Şayet kullanıcı bu uyarılara herhangi bir şekilde tepki vermiyorsa da sistem bunu algılıyor, yavaşlamaya başlıyor ve mümkün olabilecek bir kazayı önlemek adına otomobilin flaşörlerini aktif hale getiriyordu.

Fakat geçtiğimiz günlerde yaşanan enteresan bir olayda görülüyor ki, Tesla’nın teknolojiye her anlamda güvenen yorgun sürücüsü, Autopilot’un adaptif hız sabitleme ve otomatik direksiyon hareketlerine kendini emanet etmiş ve koltuğunda biraz kestirmeye karar vermiş.

Görüntüleri izleyenlerden bazıları bunun bir düzmeceden ibaret olduğunu iddia etse de en azından görüntüler bizlere otonom sürüş özelliklerinin hala yoldan tamamen kopmak adına yetersiz ve çok uzakta olduğunu gösteriyor. Bu tür sistemlere tamamen güvenmenin sadece sürücü açısından değil, trafikteki diğer unsurlar açısından da tehlikeli olduğunu da hatırlatmak gerek.

Umarız ki bu görüntüler, halen gelişim aşamasında olan otonom sürüş açısından bir örnek olmaz ve bilgisayarlara güvenmek durumunda kalmayız.

https://www.youtube.com/watch?v=Z2L_mjNFTIU

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın!
İsminizi giriniz